Antje Jackelénová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Antje Jackelénová
Antje Jackelénová (1. října 2011)
Antje Jackelénová (1. října 2011)
Rodné jméno Antje Zöllner
Narození 4. června 1955 (63 let)
Herdecke
Alma mater Geschwister-Scholl-Gymnasium Wetter (do 1973)
Lundská univerzita (do 1999)
theological college Bethel
Univerzita Tübingen
Funkce Biskup z Lundu (2007–2014)
Archbishop of Uppsala (od 2014)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Antje Jackelén (4. června 1955 Herdecke, Německo) je duchovní švédské církve, 70. arcibiskupka Uppsaly a primaska švédská.

Kněžské svěcení přijala v roce 1980 a získala doktorát teologie na Lundské univerzitě. V letech 2007 až 2014 zastávala post lundské biskupky. Do své současné funkce byla zvolena 15. října 2013. Stala se první v zahraničí narozeným arcibiskupkupem Švédska od 12. století a první ženou arcibiskupkou.

Názory[editovat | editovat zdroj]

Jackelénová publikovala několik prací na téma role náboženství v moderní společnosti a téma vztahu přírodních věd a víry. Souhlasí s evoluční teorií a nevidí v ní žádný rozpor s vírou v Boha. Pro švédské křesťanské noviny Dagen uvedla, že biblické tvrzení, že se Ježíš narodil z Panny, je "mytologickým vysvětlením jedinečnosti. Ti, kteří toto narození interpretují na biologické rovině vůbec nevědí o co jde.". Jackelénová podporuje církevní sňatek osob stejného pohlaví a vyzývá stát, aby více podporoval manželství jako takové.

Vyslovila se i proti zákazu maturitních ceremonií v kostelích. Tvrdí, že úplný zákaz náboženských vlivů na veřejných školách je škodlivý pro duchovní rozvoj dětí. Společně s biskupskou konferencí se zabývala klimatickými změnami a v biskupském dopise vyzvala švédskou vládu, aby snížila emise skleníkových plynů a uzavřela závazné mezinárodní dohody.

Vědecká práce[editovat | editovat zdroj]

Disertační práce Antje Jackelénové Zeit und Ewigkeit: die Frage der Zeit in Kirche, Naturwissenschaft und Theologie z roku 1999 byla později znovu pod stejným názvem publikována nakladatelstvím Neukirchener Verlag. Švédský překlad vznikl v roce 2000 a anglický o pět let později.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Manžel Antje Jackelénové, Heinz Jackelén je penzionovaný kněz, také původem z Německa. Potkali se při studiu teologie v Uppsale. Mají dvě dcery a vnoučata. Žijí společně v arcibiskupské rezidenci (Ärkebiskopsgården) v Uppsale.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Antje Jackelén na německé Wikipedii a Antje Jackelén na anglické Wikipedii.