Antiparalelní zapojení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Antiparalelní zapojení je v elektrotechnice způsob zapojení součástek, u kterých záleží na polaritě (například luminiscenční diody). V zapojení je většinou sudý počet součástek (minimálně dvě). Zapojení je podobné klasickému paralelnímu zapojení. Rozdíl je v tom, že polovina součástek je vzhledem k druhé polovině přepólována - zapojena obráceně.

Využití antiparalelního zapojení v praxi může být například pro napájení LED střídavým proudem. LED v závěrném režimu nesvítí, tudíž při napájení střídavým proudem svítí jen přibližně po 50% času a projevuje se silný stroboskopický efekt - mnohem silnější než např. u zářivek. Při antiparalelním zapojení se dvojice v závislosti na průběhu proudu střídají a při běžné frekvenci 50 Hz zdánlivě svítí trvale všechny LED. Stroboskopický efekt je silně potlačen (i když ne zcela odstraněn) a je i lépe využit napájecí zdroj. Antiparalelní zapojení LED je často využíváno v modelové železnici[1] a v modelařině obecně.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. zapojení LED v modelové železnici - příklad antiparalelního zapojení je na obr. 3 a 5. lokopin.wz.cz [online]. [cit. 2017-11-19]. Dostupné online.