Anthraxové dopisy ve Spojených státech amerických

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dopis, obsahující antrax, který byl poslán senátorovi Tomovi Daschleovi

Antraxové útoky probíhaly ve Spojených státech několik týdnů od 18. září 2001, krátce po velkých teroristických útocích z 11. září. Byla při nich odeslána série dopisů, které obsahovaly smrtelně jedovaté spory anthraxu. Při těchto útocích se antraxem nakazilo celkem 22 lidí, přičemž 5 z nich zemřelo. Po počátečním podezření, že za útokem stáli islámští teroristé, se po letech složitého vyšetřování ukázal jako nejpravděpodobnější pachatel armádní vědec a odborník na biologické zbraně Bruce Edwards Ivins, který nicméně v červenci 2008 spáchal sebevraždu.

Průběh a vyšetřování útoků[editovat | editovat zdroj]

Antraxové útoky probíhaly ve dvou vlnách. První série dopisů byla rozeslána 18. září 2001 z pošty v TrentonuNew Jersey. Předpokládá se, že bylo odesláno celkem pět dopisů, čtyři z toho do newyorských redakcí ABC News, CBS News, NBC News a New York Postu a jeden do novin National EnquirerBoca Raton na Floridě. Nalezené však byly pouze dopisy poslané do New York Postu a NBC News, existence zbývajících tří listů se předpokládá kvůli tomu, že v zbývajících jmenovaných médiích došlo také k nakažení zaměstnanců. Další dva dopisy byly poslány z téže pošty 8. října dvěma senátorům za Demokratickou stranu, Tomovi DaschleoviJižní Dakoty a Patricku Leahymu z Vermontu.

První obětí nákazy antraxem se stal 6. října novinář Robert Stevens, dalšími byli dva poštovní zaměstnanci Thomas Morris Jr. a Joseph Curseen, zbylé dvě oběti se nakazili nezjištěným způsobem, šlo o 94letou Ottilii Lundgrenovou a vietnamskou imigrantku Kathy Nguyenovou z New Yorku. Celkem se nakazilo dalších 17 lidí, z nich 6 bylo ve vážném ohrožení života, ze kterého se nakonec úspěšně dostali.

Fotografie Bruce Edwardse Ivinse z roku 2003

Dopisy obsahovaly stručné texty s protiamerickými hláškami a prohlášením „Allāhu Akbar“ (Bůh je velký), proto se zpočátku předpokládalo, že útoky jsou další vlnou islámského terorismu následující po útocích z 11. září. Jak však ukázalo vyšetřování v následujících měsících, spory toxického antraxu obsažené v dopisech v práškové krystalické formě bylo možné získat jen z amerických armádních laboratoří. Prvním obviněním v této kauze byl odborník na biologické zbraně doktor Steven Hatfill, který byl však později z těchto obvinění plně očištěn. V roce 2005 se vyšetřování zaměřilo na dalšího armádního odborníka, dr. Bruce Edwardse Ivinse, který pracoval pro vládní biochemickou laboratoř na vojenské základně Fort DetrickMarylandu. Po tom, co se tuto zprávu dozvěděl, spáchal Irvins 27. července 2008 sebevraždu předávkováním paracetamolem, krátce nato byl navzdory chybějícím přímým důkazům 6. srpna federálním prokurátorem označen jako jediný pachatel útoků z roku 2001. FBI vyšetřování formálně ukončila 19. února 2010 a definitivně v něm označila Irvinse za nejpravděpodobnějšího pachatele.

V únoru 2011 publikovali vědci z americké Národní akademie věd zprávu, ve které podrobily důkladné analýze důkazy předložené FBI. Výsledkem zprávy bylo vážné zpochybnění závěrů FBI, podle kterých se vůbec nepodařilo jednoznačně prokázat, že Irvins byl pachatelem útoků.

Tyto a mnohé další nejasnosti v případě včetně chybějícího Irvinsova motivu se staly zdrojem mnoha konspiračních teorií, které obviňují vládní instituce ze spiknutí a podílení se na spáchání antraxových útoků z roku 2001.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Antraxové útoky v roku 2001 na slovenské Wikipedii.