Annie Besantová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Annie Besantová
Rodné jménoAnnie Wood
Narození1. října 1847
Clapham
Úmrtí20. září 1933 (ve věku 85 let)
Adjár
Alma materBirkbeck, University of London
Povoláníesejistka, spisovatelka, řečnice, novinářka, editorka, politička, feministka, teosof, sufražetka, aktivistka za práva žen, advokátka lidských práv a freedom fighter
Oceněnímedaile Subby Rowa (1895)
Stříbrný vlk (1933)
Politická stranaIndický národní kongres
Nábož. vyznáníhinduismus
teosofie
DětiMabel Besantová-Scottová[1]
Džiddú Křišnamúrti
PříbuzníHenry Trueman Wright Wood (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Annie Besantová (Besant, 1. října 1847, Clapham, Surrey20. září 1933 Čennaí) byla britská filosofka, nástupnice ve vedení teosofické školy po Heleně Petrovně Blavatské, feministka a spisovatelka.

Značnou část života strávila v Indii, podporovala hnutí za nezávislost a stala se členkou Indického národního kongresu.

Roku 1893 se stala jednou z iniciátorek Parlamentu náboženství světa v Chicagu.[2]

Stala se představitelkou milenialismu v Theosofické společnosti, kdy v roli prezidentky začala prosazovat myšlenku, že velmi blízko je doba ke zjevení posledního božského sestoupení (avatára), tedy podle ní postavy očekávané v různých náboženstvích jako buddha Majtréja, avatár Kalkí nebo druhý příchod Krista. Roku 1907 se stala prezidentkou Theosofické společnosti a téhož roku přesunula centrum společnosti do Adjáru.

Annie Besantová a její nejbližší spolupracovník Charles Webster Leadbeater nalezli roku 1909 vhodného avatara v indickém chlapci Džiddu Krišnamúrtim. Na jeho podporu vzniklo společenství uprostřed Teosofické společnosti, později nazvané Řád východní hvězdy, od roku 1912 vydávající i časopis Hlasatel hvězdy (The Herald of the Star). Téhož roku byl také Džiddu Krišnamúrti jako avatár veřejně představen.

V důsledku prosazování Krišnamúrtiho se od Theosofické společnosti oddělily celé skupiny členů a stoupenců, zejména významná německá sekce pod vedením Rudolfa Steinera. Nakonec roku 1929 definitivně odmítl roli avatára i Džiddu Krišnamúrti.

Besantová později revidovala své učení, vrátila se k postavě Ježíše Krista a k jeho roli. (Tomuto obratu u ní dopomohl i původně anglikánský duchovní James Ingall Wedgwood (1883- 1951), který se stal theosofem a musel církevní službu opustit. Stal se starokatolíkem a anglická větev této církve se transformovala v Liberální katolickou církev, spojující křesťanství a theosofii.)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Annie Besantová na slovenské Wikipedii.

  1. Oxford Dictionary of National Biography. Oxford. 2004. Dostupné online.
  2. Proběhl Parlament náboženství světa : Náboženský infoservis, 29. 8. 2023

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]