Charles W. Leadbeater

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Charles W. Leadbeater
Charles Webster Leadbeater.001.jpg
Narození16. února 1854
Stockport
Úmrtí1. března 1934 (ve věku 80 let)
Perth
Povoláníkněz, duchovní a teolog
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charles Webster Leadbeater (* 16. února 1854, Anglie1. března 1934, Perth) byl britský duchovní, okultista, spisovatel a dlouholetý význačný představitel mezinárodní Teosofické společnosti.

Narodil se v rodině úzce spjaté s anglikánskou církví, což předznamenalo i jeho budoucí životní dráhu. V r. 1879 se stal i on knězem anglikánské církve a nastoupil jako vikář v Hampshiru. Později se však začal věnovat studiu teosofie a v roce 1883 vstoupil do Teosofické společnosti. Rok nato se setkal v Londýně se zakladatelkou Teosofické společnosti Helenou Petrovnou Blavatskou a na základě jejího doporučení odjel ještě v roce 1884 do indického Adjáru, kde se zapojil do práce v ústředí Teosofické společnosti. Tam úzce spolupracoval hlavně s jejím spoluzakladatelem plukovníkem H. S. Olcottem, s nímž procestoval celou Indii a Cejlon (dnešní Srí Lanka). V r. 1890 se vrátil do Anglie, kde nadále působil jako soukromý učitel a významný představitel Teosofické společnosti. Byl už tehdy velmi proslulý i svými jasnovidnými schopnostmi.

Po smrti Madame Blavatské (1831–1891) se stal blízkým spolupracovníkem její nástupkyně, Annie Besantové, s kterou pak od r. 1907 de facto společně vedli Teosofickou společnost. Úzce spolupracoval i s Liberálně katolickou církví, kterou založil jeho přítel, teosof a zednář James Ingall Wedgewood (1883–1951), a věnoval se pod jeho vedením také studiu svobodného zednářství a martinismu.

V roce 1908 přesídlil znovu do Indie a stal se vůdčí osobností indické sekce Teosofické společnosti. V roce 1909 zde objevil v mladém chlapci jménem Džiddu Krišnamúrti (Jiddu Krishnamurti, 1895-1986) neobyčejné duchovní schopnosti, zrcadlící se v jeho auře, a spolu s Annie Besantovou se zasadil o uvedení Krišnamúrti do veřejného života, v přesvědčení, že tento mladý bráhman je novým Mesiášem (Maitréjou), inkarnací Zarathuštry, Buddhy, Ježíše Krista a Mohameda. Z tohoto důvodu pak Charles Leadbeater Krišnamúrtimu, jakožto budoucímu Učiteli lidstva, zprostředkoval výchovu a vzdělání v Anglii a Francii. Krišnamúrti se pak skutečně stal světoznámým duchovním vůdcem, jedním z nejznámějších moderních učitelů vycházejících z indické tradice, byť i mimo rámec Teosofické společnosti.

Na sklonku svého života se Leadbeater odstěhoval do Západní Austrálie, kde zastával až do své smrti funkci biskupa Liberálně katolické církve.

Během své kariéry napsal několik desítek knih a studií, z nichž většina vyšla tiskem až po jeho smrti. Jedinou jeho knihou vydanou v češtině je Vnitřní život

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]