Přeskočit na obsah

Anna Sewellová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Anna Sewellová
Narození30. března 1820 nebo 20. března 1820
Great Yarmouth
Úmrtí25. dubna 1878 (ve věku 58 let)
Norwich
Příčina úmrtíhepatitida
Místo pohřbeníNorfolk
Povoláníspisovatelka, romanopiskyně a autorka dětské literatury
RodičeMary Wright Sewell[1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anna Sewellová (30. března 1820 Great Yarmouth25. dubna 1878 Old Catton) byla anglická spisovatelka. Proslavila se románem Černý hřebec (Black Beauty) z roku 1877 (česky v minulosti vyšlo též pod názvy: Koníček krasavec, Černý krasavec a Vranka). Kniha patří mezi deset nejprodávanějších románů pro děti v historii, ačkoli autorka původně dílo zamýšlela pro dospělé čtenáře.[2] Černý hřebec se stal její jedinou knihou, zemřela pouhých pět měsíců po jejím vydání. Kniha je jedním z prvních románů napsaných z pohledu nelidského tvora, v tomto případě koně.

Narodila se do oddané kvakerské rodiny (která později konvertovala k anglikánské církvi).[3] Její matka Mary Wright Sewellová (1798–1884) byla úspěšnou autorkou knih pro děti a nábožensky motivovanou aktivistkou (založila například klub pracujících mužů a vedla kampaně hlásající střídmost a abolicionismus, v čemž všem jí dcera Anna pomáhala). Anna vyrůstala v chudobě, zvláště poté, co v roce 1822 zkrachoval otcův malý obchod. Ve čtrnácti nešťastně upadla a vážně si poranila kotníky. Po zbytek života byla odkázána na berle. Také ji to vedlo k častému používání kočárů tažených koňmi, což ji přivedlo k lásce ke koním a zájmu o humánní zacházení s nimi. Rodina se často stěhovala, jednak kvůli chudobě, a také kvůli nadějím, že nové klima bude pro nemocnou Annu vhodnější.

Svou slavnou knihu začala psát roku 1871 a dokončovala ji šest let. Ke konci práce na knize byl její zdravotní stav již tak špatný, že byla trvale upoutána na lůžko.[4] Text buď diktovala matce, nebo psala na malé papírky, které pak matka přepisovala. Knihu lze číst i jako průvodce chovem koní, řízením stájí a humánními tréninkovými postupy hříbat. Sama Sewellová řekla, že "jejím cílem bylo vyvolat laskavost, soucit a chápavé zacházení s koňmi." Kniha podle mnoha historiků vedla ke zlepšení zacházení s koňmi - například používání nosných otěží, které jsou pro koně obzvláště bolestivé, bylo jednou z praktik, které román odsuzuje, a která brzy po vydání začala být považována za společensky nepřijatelnou.[5] Sewellová se ještě dožila mimořádného úspěchu knihy, ale v té době již trpěla mimořádnými bolestmi. Zemřela zřejmě na hepatitidu nebo tuberkulózu.

Kniha si zvláště v anglosaském světě uchovala pozici všeobecně známé klasiky a je často citována, například ve známé romantické komedii Notting Hill ("You and Black Beauty, Tied"). V Česku bývá ovšem často zaměňována za román Waltra Farleyho, který česky vyšel rovněž pod názvem Černý hřebec (v originále The Black Stallion).

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anna Sewell na anglické Wikipedii.

  1. Virginia Blainová, Isobel Grundyová, Patricia Clementsová: The Feminist Companion to Literature in English. 1990.
  2. GAVIN, Adrienne E. Dark Horse: A Life of Anna Sewell. [s.l.]: Sutton 276 s. Dostupné online. ISBN 978-0-7509-2838-0. (anglicky) Google-Books-ID: yCxqQgAACAAJ. 
  3. Sewell, Anna (1820–1878) | Encyclopedia.com. www.encyclopedia.com [online]. [cit. 2023-03-23]. Dostupné online. 
  4. Anna Sewell | Biography, Writing, & Facts | Britannica. www.britannica.com [online]. [cit. 2023-03-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. NORRIS, Michele. How 'Black Beauty' Changed The Way We See Horses. National Public Radio [online]. 2012-11-02 [cit. 2023-03-23]. Dostupné online.