Anna Bellmannová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Anna Bellmannová (2. srpna 1825 Praha[1]27. února 1893 Praha[2][3]) byla zvonařka a spolumajitelka rodinného zvonařského závodu v Praze.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházela z významné zvonařské rodiny Bellmannů, kteří navázali na starý pražský zvonařský rod Kühnerů. Vlastnili dílnu v Široké – dnešní Jungmannově ulici 28, čp. 747 na Novém Městě v domě U tří zvonků a odlili mnoho zvonů pro pražské chrámy i venkovské kostely. Anna převzala vedení dílny zhruba v roce 1869[4] po svém bratru Karlu Ferdinandu Bellmannovi, který se orienoval na tiskařství, nakladatelství a fotografii.

V roce 1876 dílna zanikla.[4] Uvádí se taktéž rok 1873, kdy bylo rozprodáno veškeré vybavení dílny.[5]

Anna Bellmannová se nikdy neprovdala, je pohřbena v rodinné hrobce na Olšanských hřbitovech v Praze, ve III. hřbitově.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Pokračovala v rodinné tradici zdobení pláště zvonu ornamentálními pásy s florálními motivy, používala německé nápisy s vlastní signaturou, ucha korun zvonů byla tvořena ženskými obličeji.

Drtivá většina zvonů z dílny Bellmannů se nedochovala, v období první i druhé světové války byly zvony zabavovány pro vojenské účely a roztavovány na výrobu zbraní.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivní katalog. katalog.ahmp.cz [online]. [cit. 2021-04-05]. Dostupné online. 
  2. Archivní katalog. katalog.ahmp.cz [online]. [cit. 2021-04-05]. Dostupné online. 
  3. Photos in Fotky Anna Bellmann. www.geni.com [online]. [cit. 2021-04-05]. Dostupné online. 
  4. a b c d e f g RYBIČKA, Antonín. O českém zvonařství studie kulturní, kterou zdělal Antonín Rybička. V Praze: Nákladem Král. české společnosti nauk, 1885. Dostupné online. S. 37, 38. 
  5. CHVÁTAL, Tomáš; KRČMÁŘ, Luděk. Obrazy z dějin českého zvonařství rekviziční fotografie z první světové války. [s.l.]: [s.n.] 
  6. ČR, Praha, Dolní Chabry: mysteria kostela Stětí Jana Křtitele - VIDEO (www.infoglobe.cz). www.infoglobe.cz [online]. [cit. 2021-04-05]. Dostupné online. (česky) 
  7. BOROKO zvony - Praha Dolní Chabry, zvonice u kostela Stětí sv. Jana Křtitele. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (česky) 
  8. Vlasta Filler                . vlastafiller.sweb.cz [online]. [cit. 2021-04-05]. Dostupné online.