Anaplastický oligodendrogliom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anaplastický oligodendrogliom
snímek z magnetické rezonance - oligodendrogliom
snímek z magnetické rezonance - oligodendrogliom
Klasifikace
MKN-10 C72.
Klinický obraz
Postižený systém mozek

Anaplastický oligodendrogliom je zhoubný nádor vycházející z oligodendrocytů, což je jeden z druhů podpůrných buněk nervové tkáně, neuroglie. Patří tudíž mezi gliomy, resp. oligodendrogliomy . Od oligodedrogliomu grade II se liší histologickými známkami malignity, buňky jsou tzv. anaplastické, tzn. velmi málo diferencované, s jadernými atypiemi, nádor je velmi buněčný, časté jsou buněčné mitózy, nekrózy a krvácení v nádoru. V ostatních znacích odpovídá struktuře oligodendrogliomu, včetně struktury kapilární sítě a kalcifikací, které ovšem nemusí být přítomny. Ze všech oligodendrogliálních nádorů anaplastický oligodendrogliom tvoří 20–51 %.[1]

Příznaky jsou nejprve nevýrazné, plíživé a odpovídají nádorům mozku obecně, nejčastěji se jedná o epileptické záchvaty,[2] dále se objevují bolesti hlavy či neurologické deficity.

Oligodendrogliom, stejně tak i jeho anaplastická forma, je nádor poměrně citlivý k chemoterapii. Terapie je hlavně chirurgická, poté následuje radiační terapie následovaná chemoterapií, nebo se přechází rovnou k chemoterapii. Používá se temozolomid[3] nebo PCV protokol[2][3] – kombinace prokarbazinu, CCNU a vinkristinu.

Anaplastický oligodendrogliom může tvořit metastázy i mimo centrální nervový systém, ovšem činí tak poměrně vzácně.[4] Průměrná doba přežití je 3 až 4 roky.[5]

Histologické preparáty[editovat | editovat zdroj]

Doporučená literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BLACK, Peter McL.; LOEFFLER, Jay S. Cancer of the nervous system. [s.l.]: Lippincott Williams & Wilkins, 2005. 891 s. ISBN 0781737311. 
  • MORANTZ, Robert A. Brain tumors: a comprehensive text. [s.l.]: Marcel Dekke, 2003. 840 s. ISBN 0824788265. 

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.geocities.ws/jurakjr/cns/anaplolig.html
  2. a b http://www.virtualtrials.com/pdf/oligo.pdf
  3. a b http://www.linkos.cz/files/modra-kniha/6/177.pdf
  4. http://www.pubcan.org/cancer/19/anaplastic-oligodendroglioma/spread
  5. http://emedicine.medscape.com/article/1156699-overview#a0199