Amy Chuová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Amy Chuová
Amychua4.png
Narození26. října 1962 (60 let)
Champaign
Alma materHarvardova kolej
Harvard Law School
Povoláníadvokátka, spisovatelka, vysokoškolská učitelka a ekonomka
ZaměstnavateléYale Law School
Dukeova univerzita
ChoťJed Rubenfeld
RodičeLeón Chua
Webwww.amychua.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Amy Lynn Chuová (nepřech. Chua, * 26. října 1962 Champaign) je americká spisovatelka čínského původu, profesorka práv na Yale Law School. Známou se stala díky své široce diskutované knize Bojová píseň tygří matky (2011) o specifikách přísného čínského způsobu výchovy, kterou zavedla pojem tzv. „tygřího rodičovství“.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se čínsko-filipínským rodičům, byla vychována v katolické víře. Navštěvovala střední školu v kalifornském městě El Cerrito, bakalářský titul z ekonomie získala v roce 1984 na Harvard College, doktorkou práv se stala v roce 1987 na Harvard Law School. Všechny školy absolvovala s vyznamenáním, byla také členkou spolku Fí Beta Kappa.[1]

Napsala celkem pět knih, většinou odborných publikací. Její nejznámější knihou se staly vzpomínky na výchovu vlastních dětí s názvem Bojová píseň tygří matky (2011). Kniha, v níž popisuje velmi přísné výchovné praktiky, díky nimž podle ní mohou děti čínských přistěhovalců uspět v tvrdé konkurenci (Chuová v knize popisuje zejména to, jakým způsobem vedla obě dcery, Sophie a Lulu, ke hře na hudební nástroj), se stala mezinárodním bestsellerem a byla přeložena asi do třiceti jazyků. Kniha byla široce diskutována a sama Chuová se kvůli ní stala cílem různých útoků a výhrůžek.[2] Česky vyšla také její studie Politika klanové myšlení: Skupinový instinkt a osud národů (Tomáš Krsek 2020).

Od poloviny 90. let učila právo na Dukeově univerzitě, od roku 2001 přednáší na Yale Law School.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Amy Chua [online]. Washingtonská univerzita [cit. 2021-04-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. COCHRANE, Kira. The truth about the Tiger Mother's family. TheGuardian.com [online]. The Guardian, 2014-02-07 [cit. 2021-04-07]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]