Alois Wolfmüller

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alois Wolfmüller
Narození24. dubna 1864
Landsberg am Lech
Úmrtí3. října 1948 (ve věku 84 let)
Oberstdorf
Povolánívynálezce a inženýr
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
„Hildebrand & Wolfmüller“ z roku 1894 vystavený v Neckarsulmu
Poštovní známka z roku 1983

Alois Wolfmüller (24. dubna 1864, Landsberg am Lech3. října 1948, Oberstdorf) byl německý vynálezce, konstruktér a průkopník letectví.

Alois Wolfmüller je znám jako konstruktér prvního sériově vyráběného motocyklu, od roku 1894 prodávaného pod značkou Hildebrand & Wolfmüller, je tak zapsán i v Guinnessově knize rekordů.

Už v mládí Wolfmüller experimentoval s létajícími modely a draky i kluzáky, které měly umožnit člověku létat. Pracoval mimo jiné v továrnách Dürkopp Nikolause Dürkoppa v Bielefeldu a u Karla Benze v Mannheimu.

Po finančním krachu podnikání s výrobou motocyklů v roce 1897 se opět naplno začal věnovat letectví. Se svým současníkem Otto Lilienthalem si pravidelně korespondoval ohledně vlastností a konstrukce letounů a křídel a vylepšení jejich výkonů a manévrovatelnosti. Od něj také už v roce 1894 zakoupil kluzák Normalsegelapparat, druhý vyrobený z 11 kusů.

Vynálezy Aloise Wolfmüllera jsou mimo jiné vystaveny v leteckém technickém muzeu ve Schleißheimu, expozici Deutsches Museum v Mnichově; motocykly jsou v muzeu v Neckarsulmu.

Prvním motocyklem v Čechách byl právě stroj Hildebrand & Wolfmüller. Zakoupil jej Artur Kraus z Pardubic v roce 1895. Dnes je tento motocykl vystaven v expozici motocyklů v Národním technickém muzeu v Praze.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alois Wolfmüller na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]