Alliance française

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alliance française
Logo Alliance française
Logo Alliance française
ZakladatelLouis Pasteur
Vznik21. července 1883
Typjazyková instituce
Účelšíření kulturního bohatství
SídloPaříž, Francie
Souřadnice
Úřední jazykFrancouzština
PřidruženíAlliance française Foundation
OceněníPremio Príncipe de Asturias de Comunicación y Humanidades (2005)
Oficiální webwww.fondation-alliancefr.org
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alliance française je organizace založená v Paříži roku 1883, jejímž cílem je šířit francouzský jazyk a frankofonní kulturu mimo Francii, a to prostřednictvím výuky francouzského jazyka, organizování kulturních aktivit a provozování frankofonní mediatéky.

Alliance française sdružuje příznivce francouzské a frankofonní kultury, pořádá kurzy francouzštiny všech úrovní (běžné jazykové kurzy, konverzační kurzy, kurzy pro děti), zároveň také umožňuje zájemcům skládat mezinárodní zkoušky DELF a DALF.

Kromě výukových aktivit se soustředí na organizování kulturních a společenských akcí (koncerty, výstavy, divadelní představení, přednášky) a na projekci frankofonních filmů. Zájemcům poskytuje aktuální informace o Francii a frankofonních zemích, umožňuje zapůjčení knih, CD, DVD i časopisů.

Francouzské aliance v Česku[editovat | editovat zdroj]

Tradice Francouzských aliancí v Česku je poměrně stará. V roce 1886 byla v Praze založena první Francouzská aliance pro Střední Evropu. V následujícím roce sdružovala 254 členů, mezi které patřil také například Tomáš Garrigue Masaryk. Před druhou světovou válkou již v tehdejším Československu existovalo 77 Aliancí. Ty byly ovšem zrušeny nacisty a ani později, v době komunismu, se nemohly rozvíjet. Ke znovuobnovení v českém prostředí došlo až v roce 1990, postupně se jejich počet zvyšoval až na současných šest – v Brně (v Berglově paláci), Českých Budějovicích, Liberci, Ostravě, Pardubicích a Plzni.

Koordinační centrum Francouzských aliancí v Česku je pověřeno komunikací mezi sítí Aliancí a pařížskou Fondation Alliance française, ale také komunikací mezi Aliancemi a diplomatickými službami. Nejedná se o orgán, který přijímá rozhodnutí týkající se jednotlivých Aliancí, neboť tato funkce náleží správnímu výboru každé Aliance, ale spíše o instituci, která mezi nimi zprostředkovává komunikaci (mimo jiné například prostřednictvím správy internetové sítě, která seskupuje webové stránky všech Aliancí).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]