Alhazen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Alhazen (arabsky Muhammad ibn al-Hasan ibn al-Hajtham) (965 Basra1040? Káhira) byl arabský vědec, který se zabýval astronomií, optikou a matematikou.

Narodil se v Basře v dnešním Iráku. Studoval zde a v Bagdádu. Káhirský panovník al-Hákim jej pozval do Egypta. Alhazen měl vymyslet způsob, díky kterému by se dalo předvídat a následně omezit záplavy způsobené rozvodněným Nilem. To se mu ale nepovedlo, proto předstíral, že se zbláznil, aby tak ušel jistému trestu smrti. To mu ovšem nezabránilo věnování se přírodovědným studiím. Podařilo se mu opravit Aristotelovy omyly. Napsal více než 200 pojednání o optice, astronomii a matematice.

V díle Velká optika se snažil vysvětlit problémy vnímání okolního světa, popsal zde fyzikální podstatu a vlastnosti světla a také princip, na jehož základě jsme schopni vidět. V roce 1020 se zabýval lomem a odrazem světla a čočkami. Používal přitom desku s dírkou, před kterou vyrovnal svíčky. Jejich obraz se promítal na druhé straně desky a zakrýváním svíček zjistil, že obraz levé svíčky se promítne vpravo, z čehož odvodil, že světlo se šíří přímočaře. Arabové používali v astronomii při určování polohy Slunce nebo slunečních zatmění přístroj nazvaný později camera obscura.[1]

Vyvrátil některé chybné antické představy o vidění a ukázal, že se světlo odráží od povrchu předmětů a vstupuje do našeho oka. Prováděl řadu experimentů s čočkami a temnými komorami. Položil základy optice.

V matematice propojil algebrugeometrií.

Měl velký vliv na vývoj latinské středověké a novověké optiky a epistemologie (Roger Bacon, Witelo) až do Keplerovy doby.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NASH. Svět fotografie [online]. [cit. 2010-06-20]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]