Přeskočit na obsah

Alfred von Waldersee

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alfred von Waldersee

Narození8. dubna 1832 nebo 8. října 1832
Postupim
Úmrtí5. března 1904 (ve věku 71 let)
Hannover
ChoťMary von Waldersee (od 1874)
RodičeFranz Heinrich von Waldersee
Vojenská kariéra
Hodnostmaršál
SložkaPruská armáda
Bitvyprusko-francouzská válka
Vyznamenánírytíř Řádu sv. Alexandra Něvského
Řád černé orlice
velkokříž Řádu lázně
Řád sv. Ondřeje
čestný občan Lübecku
velkokříž Vojenského záslužného řádu
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Alfred Ludwig Heinrich Karl von Waldersee (8. dubna 1832 Postupim5. března 1904 Hannover) byl německý hrabě, polní maršál (Generalfeldmarschall) a od 10. srpna 1888 do 7. února 1891 náčelník německého Velkého generálního štábu.

Von Waldersee se narodil v prominentní vojenské rodině, vyznamenal se jako dělostřelecký důstojník a v roce 1870 se stal pruským vojenským atašé na pařížském velvyslanectví. To mu umožnilo získat informace o francouzské obranné strategii, což se ukázalo jako klíčové v nadcházející francouzsko-pruské válce, ve které hrál významnou roli. Později jako hlavní asistent polního maršála Helmutha von Moltkeho staršího, náčelníka císařského generálního štábu, získal von Waldersee vliv u budoucího císaře Viléma II. Když Vilém nastoupil na trůn, povýšil von Walderseeho na náčelníka generálního štábu.

Když byla pekingská diplomatická čtvrť v roce 1900 obležena boxerskými povstalci, byl von Waldersee jmenován velitelem spojených záchranných sil osmi zemí. Přestože dorazil příliš pozdě na to, aby se zúčastnil bojů o diplomatickou čtvrť, řídil trestné výpravy, kterým se podařilo povstání boxerů potlačit.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alfred von Waldersee na anglické Wikipedii.


Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]