Přeskočit na obsah

Alfred Nikodém

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alfred Nikodém
Alfred Nikodém (vlevo) a Václav Antoš, vítězové závodů „Napříč Prahou“ (1928)
Alfred Nikodém (vlevo) a Václav Antoš, vítězové závodů „Napříč Prahou“ (1928)
Narození25. března 1864
Praha
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí30. října 1949 (ve věku 85 let)
?
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníVyšehradský hřbitov
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alfred Nikodém, též Alfred Nikodem (25. března 1864 Praha[1]30. října 1949), byl pražský podnikatel, majitel zlatnické firmy a všestranný sportovec – běžec, chodec, jezdec. Je znám především jako průkopník zimního plavání.

Život

Narodil se jako osmé z devíti dětí účetního Karla Nikodema, tehdy oficiála českého místodržitelství v Praze a jeho manželky Arnoštky, rozené Matulové, rovněž z Prahy[2]. Vyučil se stejně jako otec účetním[3], byl schopným obchodníkem, který skupoval zlatnické a hodinářské zboží z dražeb a zastaváren a prodával je ve svém obchodě. V prosperující živnosti se tituloval zlatník a klenotník[4], ačkoliv na odbornou práci zaměstnával zlatnické dělníky. Z manželství s Annou rozenou Pávovou měl dceru Miroslavu (* 1900).

Sport

Alfred Nikodém plaval poprvé v Praze ve Vltavě veřejně o Vánocích 1923. Tento zvyk se ujal a v roce 1928 už plavalo v zimě u Národního divadla pod jeho vedením 63 plavců. Naposledy plaval Nikodém veřejně ve Vltavě v prosinci 1945, na prvním vystoupení otužilců po skončení války. V roce 1946 předal vedení pražských otužilců Oldřichu Liškovi.

Oldřich Liška a jím založený Tělovýchovný otužilecký klub zorganizovali 21. prosince 1947 vánoční plavání otužilců u Národního divadla. Alfred Nikodém zemřel o dva roky později a je pohřben na Vyšehradě[5]. Tradice plavání během Vánoc ve Vltavě u Národního divadla trvá dodnes. Pod názvem Memoriál Alfreda Nikodéma je organizována I. plaveckým klubem otužilců Praha vždy 26. prosince.

Pravopis příjmení

V úředních záznamech o pobytu osob [6] a na Nikodémově náhrobku je jeho příjmení (i křestní jméno) uváděno bez čárky: Alfred Nikodem.[zdroj?] Tento pravopis preferují i někteří autoři, např. Václav Židek.[7] Sám Alfred Nikodém se podepisoval ve tvaru běžnějším v českém kontextu, stejně tak byl uveden mj. jako autor publikace Dvěma moři, která byla vydána za jeho života.[8]

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnosti při kostele sv.Mikuláše na Malé Straně v Praze
  2. Pobytová přihláška pražského policejního ředitelství: [1]
  3. Pobytová přihláška pražského policejního ředitelství:[2]
  4. v inzerci tisku, například Národní listy z 28.1.1912, strana 4 nebo Adresáře města Prahy
  5. hrob Alfreda Nikodéma na Vyšehradském hřbitově v Praze
  6. Národní archiv ČR [online]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  7. ŽIDEK, Václav. Sám ve víru zdymadel. [s.l.]: Baroko & Fox, 1997. 126 s. Dostupné online. ISBN 8085642247. 
  8. NIKODÉM, Alfred. Dvěma moři - Cestovní vzpomínky a sportovní dojmy československého sportovce-plavce. Praha: L.K. Žižka, 1928. Dostupné online. 

Externí odkazy