Alfonso López Michelsen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alfonso López Michelsen
Stranická příslušnost
ČlenstvíKolumbijská liberální strana

Narození30. června 1913
Bogota
Úmrtí11. července 2007 (ve věku 94 let)
Bogota
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
Místo pohřbeníCentral Cemetery of Bogotá
ChoťCecilia Caballero Blanco
RodičeAlfonso López Pumarejo l a María Michelsen Lombana
DětiAlfonso López Caballero
Felipe López Caballero
Alma materUniversidad del Rosario
Profesediplomat, vysokoškolský učitel, advokát a politik
Náboženstvíkatolicismus
Oceněnívelkokříž Řádu Isabely Katolické (1969)
řetěz Řádu Isabely Katolické (1976)
velkokříž Řádu nizozemského lva
Národní cena žurnalistiky Simóna Bolívara
velkokříž Řádu peruánského slunce
CommonsAlfonso López Michelsen
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Socha politika v Kolumbii

Alfonso Antonio Lázaro López Michelsen, 30. června 1913 Bogota - 11. července 2007 Bogota, byl kolumbijský politik a prezident republiky v letech 1974 - 1978, povoláním právník a novinář. Byl synem kolumbijského prezidenta z let 1934 - 1938 a 1942 - 1945 Alfonsa Lópeze Pumajero.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

López Michelsen se narodil v Bogotě, střední školu vystudoval na Gimnasio Moderno, posléze studoval v řadě světových měst: v Paříži, v Londýně, v Bruselu a v Santiagu de Chile. Na Universidad del Rosario v Bogotě pak absolvoval práva. Během prezidentování svého otce se zaměřil na politické právo a snažil se získat profesuru na Universidad del Rosario. Roku 1938 se oženil v Bogotě s Cecílií Caballero Blanco. Usídlili se na haciendě ve městě Engativá poblíž hlavního města (dnes je součástí Bogoty). Tehdy vstupuje López Michelsen do politiky jako městský radní.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Roku 1959 zakládá López Michelsen Liberálně revoluční hnutí (MRL) jako reakci na smlouvu své Liberální strany s konzervativci pro vytvoření Národní fronty. López Michelsen byl pověřen vedením nové strany a v roce 1962 za ni kandidoval na úřad prezidenta země. Volby však prohrál s konzervativním kandidátem Guillermo Leónem Valenciou. V roce 1966 je zvolen senátorem a roku 1967 se vrací do Liberální strany.

López Michelsen je pověřen prezidentem Carlosem Lleras Restrepou, aby jako guvernér vedl správu nově vytvořené provincie Cesar na severu země. V této oblasti, kde měl své kořeny po babičce, spoluzakládá spolu se skladatelem Rafaelem Escalonou a novinářem Consuelem Araujem tradici festivalu Vallenato Legend Festival, jedné z nejvýznamnějších kulturních událostí Kolumbie (vallenato je druh lidové hudby původně ze severu Kolumbie). Guvernérem provincie Cesar byl López Michelsen pouhý rok, v letech 1969 - 1970 vykonával ve vládě prezidenta C. Llerase Restrepy funkci ministra zahraničních věcí Kolumbie.

López Michelsen prezidentem Kolumbie[editovat | editovat zdroj]

Liberální strana Lópeze Michelsena vybrala v roce 1974 za svého kandidáta na prezidenta republiky, když ho po porážce bývalého prezidenta Llerase Restrepy ve stranických primárkách podpořil další kandidát a pozdější prezident Julio César Turbay Ayala. Alfonso López Michelsen prezidentské volby vyhrál, když porazil své soupeře, konzervativce Álvaro Gómeze Hurtada a kandidátku levicové strany ANAPO Marii Eugénii Rojasovou. V době jeho úřadu dochází k přijetí řady úsporných programů v ekonomice a byly učiněny kroky k překonání nerovnoměrné distribuce příjmů.

Další léta[editovat | editovat zdroj]

Jako předseda Liberální strany kandidoval do úřadu prezidenta v roce 1978 i pro další období. Byl však poražen kandidátem Konzervativní strany Belisariem Betancurem. V Liberální straně pak López Michelsen pracoval až do počátku 90. let, kdy se rozhodl odejít na odpočinek. Byl pak ještě aktivním dopisovatelem novin El Tiempo, v nichž se často kriticky vyjadřoval k současné politice v zemi.

V roce 2006 se v době krize v Liberální straně po kolumbijských volbách ještě vrací do politiky. Umírá 22. července 2007 na srdeční záchvat.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Prezidenti Kolumbie
Předchůdce:
Misael Pastrana Borrero
19741978
Alfonso López Michelsen
Nástupce:
Julio César Turbay Ayala