Alcovasaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAlcovasaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní jura, před 150 - 145 miliony let
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Thyreophora
Infrařád Stegosauria
Čeleď Stegosauridae
Rod Alcovasaurus
Galton a Carpenter, 2016
Druhy
  • Alcovasaurus longispinus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alcovasaurus („Ještěr z lokality Alcova“) je rodem ptakopánvého dinosaura z čeledi Stegosauridae, který žil v období pozdní jury na území současného Wyomingu (Natrona County). Jméno získal na základě místa objevu, kterým je lom u Alcova ve Wyomingu. První fosilní exemplář byl objeven roku 1908 W. H. Reedem a A. C. Dartem a vědecky popsán roku 1914 ještě jako Stegosaurus longispinus. Teprve o celé století později byla rozeznána jeho odlišnost na úrovni rodu a dostal své vlastní vědecké rodové jméno. Druhové jméno odkazuje k dlouhým trnům na hřbetě, podstatně špičatějším než v případě příbuzného stegosaura.

Rozměry[editovat | editovat zdroj]

Alcovasaurus byl poměrně velký stegosaurid s délkou stehenní kosti 108,2 cm a nejdelším bodcem o délce 98,5 cm. Bodce zřejmě sloužily primárně k obraně, mohly být ale využity i k signalizaci. Tento stegosaurid dosahoval délky kolem 6,5 metru a hmotnosti asi 3500 kilogramů.[1]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Paul, G. S. (2016). The Princeton Field Guide to Dinosaurs (2nd Edition). Princeton University Press, str. 251 (anglicky)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Galton, Peter M. & Carpenter, Kenneth (2016). "The plated dinosaur Stegosaurus longispinus Gilmore, 1914 (Dinosauria: Ornithischia; Upper Jurassic, western USA), type species of Alcovasaurus n. gen.", Neues Jahrbuch für Geologie und Paläontologie - Abhandlungen 279(2): 185-208
  • Gilmore, C. W. (1914). Osteology of the armoured Dinosauria in the United States National Museum, with special reference to the genus Stegosaurus. United States National Museum Bulletin 89: 1–143.