Přeskočit na obsah

Albert Sands Southworth

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Albert Sands Southworth
Narození12. března 1811
West Fairlee
Úmrtí3. března 1894 (ve věku 82 let)
Massachusetts nebo Charlestown
Alma materPhillipsova akademie
Povolánífotograf
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Albert Southworth, asi 1848
Southworth & Hawes: Portrét ženy, asi 1850

Albert Sands Southworth (12. března 18113. března 1894) byl americký fotograf, který vlastnil v Bostonu daguerrotypické fotografické studio Southworth & Hawes s Josiahem Johnsonem Hawesem (1808–1901) od roku 1843 do 1863.[1] Tento ateliér vyprodukoval celou řadu portrétů vysoké kvality. Oba dva jsou označováni za jedny z prvních amerických mistrů fotografie. Jejich práce na fotografických portrétech povýšila úroveň fotografie na výtvarné umění. Jejich obrazy jsou obsaženy v každé větší knize a sbírce z počátků americké fotografie.

Southworth & Hawes pracovali téměř výlučně s procesem daguerrotypie, tedy s deskami velkými 8x6 palců, s brilantním obrazem lesknoucím se jako zrcadlo a jemnou podrobnou kresbou detailů.

V srpnu 1855 napsal filadelfský daguerrotypista Marcus A. Root do magazínu Photographic and Fine Art Journal: "Jejich styl je pro ně příznačný; prezentují krásné účinky světla a stínu, dávají hloubku spolu s nádhernou jemností a vyzrálostí. Tyto vlastnosti jim dávají výbornou pověst umělců a znalců." Dále uvedl, že firma by měla věnoval svůj čas hlavně na daguerrotypie a již méně se věnovat fotografii na papíře.

Životopis

[editovat | editovat zdroj]

Southworth se vyučil u Samuela Morseho, který byl kromě jiných výzkumů také zaníceným daguerrotypistou. Jeho ateliér byl v nejvyšším patře budovy v Bostonu a měl obrovské světlíky, aby vzniklo dostatečně intenzivní osvětlení, potřebné k poměrně "krátké" expozici portrétů. Mezi klienty byla celá řada významných osobností, například zákonodárce Daniel Webster, spisovatelka Harriet Beecher Stoweová, básník Robert Browning, politici John Quincy Adams a Lajos Kossuth, básníci Henry Wadsworth Longfellow nebo filosof Ralph Waldo Emerson, ale fotografoval také místní podnikatele, dobře postavené dámy a další bostonské občany.

Southworth & Hawes nebyli v tomto podnikání sami: dalšími prominentními daguerrotypisty byli například Masury & Silsbee a také John Adams Whipple. Whipple a Southworth & Hawes byli v Bostonu největší, avšak po roce 1853 je zastínila fotografická studia Mathewa Bradyho a M. M. Lawrence v New Yorku.

Ve 40. letech 19. století se objevily první teorie portrétu, Marcus Aurelius Root se inspiroval dílem švédského vědce Emanuela Swedenborga a anatomickými studiemi Charlese Bella. Požadoval, aby portrét ukazoval duši zobrazeného. Albert Sands Southworth však v roce 1871 jeho myšlenku ještě rozšířil: požadoval, aby byl charakter člověka patrný hned při prvním pohledu na fotografii, v níž by měl být zachycen nejlepší výraz, jakého je portrétovaný schopen.[2]

  1. museum.icp.org [online]. [cit. 24-10-2010]. Dostupné v archivu pořízeném dne 14-09-2009. 
  2. MARVANOVÁ, Eliška. Současná francouzská portrétní fotografie v kontextu historického vývoje portrétní tvorby, bakalářská práce [online]. Brno: Filosofická fakulta Masarykovy univerzity, Ústav hudební vědy, 2006 [cit. 2010-06-19]. Dostupné online. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Taft, Robert (1938), Photography and the American Scene, Dover Publications
  • Young America: The Daguerreotypes of Southworth & Hawes, Grant B. Romer and Brian Wallis (editors), Steidl Publishing.
  • C. Moore. Two partners in Boston: the careers and Daguerreian artistry of Albert Southworth and Josiah Hawes. University of Michigan, 1975.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]