Albert Sands Southworth

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Albert Southworth, asi 1848
Southworth & Hawes: Portrét ženy, asi 1850

Albert Sands Southworth (12. března 18113. března 1894) byl americký fotograf, který vlastnil daguerrotypické fotografické studio Southworth & Hawes s Josiahem Johnsonem Hawesem (1808–1901) od roku 1843 do 1863.[1] Tento ateliér vyprodukoval celou řadu portrétů vysoké kvality. Oba dva jsou označováni za jedny z prvních amerických mistrů fotografie. Jejich práce na fotografických portrétech povýšila úroveň fotografie na výtvarné umění. Jejich obrazy jsou obsaženy v každé větší knize a sbírce z počátků americké fotografie.

Southworth & Hawes pracovali téměř výlučně s procesem daguerrotypie, tedy s deskami velkými 8x6 palců, s brilantním obrazem lesknoucím se jako zrcadlo a jemnou podrobnou kresbou detailů.

V srpnu 1855 napsal filadelfský daguerrotypista Marcus A. Root do magazínu Photographic and Fine Art Journal: "Jejich styl je pro ně příznačný; prezentují krásné účinky světla a stínu, dávají hloubku spolu s nádhernou jemností a vyzrálostí. Tyto vlastnosti jim dávají výbornou pověst umělců a znalců." Dále uvedl, že firma by měla věnoval svůj čas hlavně na daguerrotypie a již méně se věnovat fotografii na papíře.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Southworth byl studentem Samuela Morseho, který, kromě jeho jiných dalších výzkumů, byl zaníceným daguerrotypistou. Studio, které se nacházelo v nejvyšším patře budovy Bostonu, mělo obrovské světlíky, aby dávalo v dostatečném množství světlo potřebné k poměrně "krátké" expozici portrétů. Mezi klienty byla celá řada významných osobností, například zákonodárce Daniel Webster, spisovatelka Harriet Beecher Stoweová, reformátorka Dorothea Dix, ale fotografoval také místní podnikatele, dobře postavené dámy a další bostonské občany.

Southworth & Hawes nebyli v tomto podnikání sami: dalšími prominentními daguerrotypisty byli například Masury & Silsbee a také John Adams Whipple. Whipple a Southworth & Hawes byli v Bostonu největší, avšak po roce 1853 je zastínila fotografická studia Mathewa Bradyho a M. M. Lawrence v New Yorku.

Ve 40. letech 19. století se objevily první teorie portrétu, Marcus Aurelius Root se inspiroval dílem švédského vědce Emanuela Swedenborga a anatomickými studiemi Charlese Bella. Požadoval, aby portrét ukazoval duši zobrazeného. Albert Sands Southworth však v roce 1871 jeho myšlenku ještě rozšířil: požadoval, aby byl charakter člověka patrný hned při prvním pohledu na fotografii, v níž by měl být zachycen nejlepší výraz, jakého je portrétovaný schopen.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://museum.icp.org/museum/exhibitions/southworth_hawes/pages/biographies.html
  2. MARVANOVÁ, Eliška. Současná francouzská portrétní fotografie v kontextu historického vývoje portrétní tvorby, bakalářská práce [online]. Brno: Filosofická fakulta Masarykovy univerzity, Ústav hudební vědy, 2006, [cit. 2010-06-19]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Taft, Robert (1938), Photography and the American Scene, Dover Publications
  • Young America: The Daguerreotypes of Southworth & Hawes, Grant B. Romer and Brian Wallis (editors), Steidl Publishing.
  • C. Moore. Two partners in Boston: the careers and Daguerreian artistry of Albert Southworth and Josiah Hawes. University of Michigan, 1975.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]