Akvaponika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Malý akvaponický systém

Akvaponika je uzavřený ekosystém, ve kterém se ve vzájemné symbióze chovají ryby a pěstují rostliny. Tento relativně jednoduchý systém lze provozovat jak v malém provedení využívaném v domácnostech tak ve velkých systémech akvaponických farem.

Princip[editovat | editovat zdroj]

Princip tohoto ekosystému spočívá v tom, že v uzavřeném vodním okruhu žijí vhodné druhy ryb ke konzumaci (např. kapři, okounovité ryby, tilápie nilská a ve vhodných klimatických podmínkách i pstruzi), které svými výměšky dodávají zdroj živin (bakterie a další mikroorganismy, které jsou součástí tohoto ekosystému je dále přemění na jednoduché látky - biologický proces přeměny amoniaku (NH4+), který vylučují ryby skrze svoje žábry a jeho oxidaci na dusitan (NO2-) a následně na dusičnan (NO3-), který již mohou rostliny přijmout]) pro užitkové rostliny (bylinky, zeleninu, ovoce - např. jahody) ve formě hydroponií. Hydroponické rostliny pak vodu obohacenou o živiny z ryb přečistí svým kořenovým systémem a voda se vrací do nádrže pro chov ryb. Tím je celý okruh uzavřen. Základním vstupem do tohoto ekosystému tak zůstává pouze potrava pro ryby, případně další doplňkové prvky (např. železo a draslík pro lepší růst hydroponií).

Reference[editovat | editovat zdroj]


Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • RAKOCY, James E., MASSER, Michael P., LOSORDO, Thomas M. Recirculating aquaculture tank production systems: Aquaponics — integrating fish and plant culture. Southern Regional Aquaculture Center. Listopad 2006, čís. 454. Dostupné online. (anglicky) 
  • DIVER, Steve. Aquaponics — integration of hydroponics with aquaculture. ATTRA - National Sustainable Agriculture Information Service. 2006. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]