Aksu (zdrojnice Tarimu)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Aksu
Mapa povodí řeky Tarim
Základní informace
Délka toku 282 km
Světadíl Asie
Pramen
Ústí
Protéká
KyrgyzstánKyrgyzstán Kyrgyzstán, ČínaČína Čína (Sin-ťiang)
Úmoří, povodí
bezodtoká oblast, Povodí Tarimu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aksu (ujgursky ئاقسۇ دەرياسى‎, transliterováno Aqsu deryasi; čínsky pchin-jin: Ākèsù hé, znaky: 阿克蘇河; z turkického Ak-Suu, tedy bílá voda) je řeka v provincii Sin-Tiang v Číně a v Issyk-Kulské oblasti v Kyrgyzstánu. V Kyrgyzstánu je nazývaná Sarydžaz (kyrgyzsky Сарыжаз). Délka toku je 282 km, z toho 197 v Kyrgyzstánu. Aksu je nejvodnější a jedinou perenní zdrojnicí řeky Tarim, které dodává 70 - 80 % vody. Zdroj vody je převážně ledovcový, v povodí se nacházejí velké ledovce centrálního Ťan-šanu, jako je například Inylček.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Vzniká výtokem z ledovce Semjonova v hřbetu Sarydžaz. Odtud teče nejprve západním směrem, po soutoku s řekou Ottuk se obrací k jihu a několika průlomy se dostává skrz hřbety centrálního Ťan-Šanu. Po výtoku z hor do Tarimské pánve se obrací k jihovýchodu a u města Aksu se do ní vlévá pravostranný přítok Tauškandarja (Toxkan) a řeka se větví na mnoho ramen. Soutokem s řekami Jarkend a Chotan tvoří řeku Tarim.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Aksu River (China) na anglické Wikipedii.

  • GENERALNYJ ŠTAB. Aksu. Topografická mapa 1:500 000 K44-B. Moskva: Generalnyj Štab, 1988. Dostupné online. (rusky) 
  • GENERALNYJ ŠTAB. Prževalsk. Topografická mapa 1:500 000 K44-A. Moskva: Generalnyj Štab, 1988. Dostupné online. (rusky)