Ahmad Kaftáru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ahmad Kaftáru
Portrét
Narození 1915
Damašek
Úmrtí 1. září 2004 (ve věku 88–89 let)
Otec Mohammed Amin Kuftaro
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šajch Ahmad Kaftáru (1915, Damašek1. září 2004), (arabsky:ﺃحمد كفتارو, Aḥmad Kaftārū), byl syrský muftí a velký muftí. Úřad velkého muftího zastával od roku 1964, kdy byl do této funkce zvolen.

Narodil se v kurdské rodině a již od raného mládí jej jeho otec Amín Kaftáru, sám znalec náboženských textů a kazatel v nedaleké mešitě, vyučoval v různých disciplínách islámských věd. Během dospívání se mu dostalo i odborné výuky u jiných znalců islámského práva, což mu umožnilo i širokou specializaci v této vědecké oblasti. Po smrti svého otce se ujal jeho role v sufijském bratrstvu Nakšbandíje a stal se kazatelem v nedaleké mešitě Abú Núr. Ve čtyřicátých a padesátých letech 20. století se zabýval převážně studiem náboženských textů, přičemž se zdokonalil v jejich výkladu natolik, že se etabloval jako expert v tomto oboru. 1951 se stal muftím v Damašku a v roce 1964 pak syrským velkým muftím, kterým zůstal až do smrti v roce 2004.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • STENBERG, Leif (2009): “Kuftaro, Aḥmad” v: The Oxford Encyclopedia of the Islamic World, Vol. 3, New York: Oxford University Press. S. 365
  • ALGAR, Hamid (1986): “Naḳshbandiyya” v: The Encyclopaedia of Islam, Vol. VII, Leiden und New York 1986, S. 934 – 936.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]