Ahmad Kaftáru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ahmad Kaftáru
Portrét
Narození 1915
Damašek
Úmrtí 1. září 2004 (ve věku 88–89 let)
Damašek
Otec Mohammed Amin Kuftaro
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šajch Ahmad Kaftáru (1915, Damašek1. září 2004), (arabsky:ﺃحمد كفتارو, Aḥmad Kaftārū), byl syrský muftí a velký muftí. Úřad velkého muftího zastával od roku 1964, kdy byl do této funkce zvolen.

Narodil se v kurdské rodině a již od raného mládí jej jeho otec Amín Kaftáru, sám znalec náboženských textů a kazatel v nedaleké mešitě, vyučoval v různých disciplínách islámských věd. Během dospívání se mu dostalo i odborné výuky u jiných znalců islámského práva, což mu umožnilo i širokou specializaci v této vědecké oblasti. Po smrti svého otce se ujal jeho role v sufijském bratrstvu Nakšbandíje a stal se kazatelem v nedaleké mešitě Abú Núr. Ve čtyřicátých a padesátých letech 20. století se zabýval převážně studiem náboženských textů, přičemž se zdokonalil v jejich výkladu natolik, že se etabloval jako expert v tomto oboru. 1951 se stal muftím v Damašku a v roce 1964 pak syrským velkým muftím, kterým zůstal až do smrti v roce 2004.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • STENBERG, Leif (2009): “Kuftaro, Aḥmad” v: The Oxford Encyclopedia of the Islamic World, Vol. 3, New York: Oxford University Press. S. 365
  • ALGAR, Hamid (1986): “Naḳshbandiyya” v: The Encyclopaedia of Islam, Vol. VII, Leiden und New York 1986, S. 934 – 936.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]