Agis I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Agis I.
HerculesCladwithLionSkin.jpg
Narození957 př. n. l.
Úmrtí900 př. n. l. (ve věku 56–57 let)
NárodnostDórové
Povolánípanovník
Nábož. vyznánínáboženství ve starověkém Řecku
DětiEchestratos
RodičeEurysthenes
PříbuzníLeóbótes (vnuk)
Funkcemythological king of Sparta
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Agis I. (starořecky Ἄγις) byl přibližně koncem desátého století před Kr. (možná 930–900 před Kr.) král Sparty. Pocházel z královské dynastie Agiovců, která je pojmenována po něm. Jeho spolukrálem z královského rodu Eurypontovců byl Eurypón.

Dávné dějiny období vlády krále Agida I. (přibližně konec desátého století před Kr.) jsou zakryty závojem času. Informace o této době zapsané antickými historiky po dlouhém časovém odstupu jsou novověkými autory většinou považovány už jen za mýty. Mýty však mohou být i ozvěnami historických událostí z dávnověké minulosti.

Nejstarší záznam o králi Agidovi je z pera Herodota žijícího v pátém století před Kr. Píše, že byl synem Euryshtena, zakladatele rodu Agiovců, a jeho nástupcem se stal syn Echestratos. Podle Apollodora Agis vládl 31 let. Ve spise Excerpta Latina Barbari se uvádí, že vládl jen dva roky. Strabón ve svém díle Geografie (informaci čerpal od historika Efora) napsal, že Agis během svého panování omezil práva perioiků.

Perioikové („okolní obyvatelé“) byli původním, většinou achájským obyvatelstvem, které se po vpádu Dórů (předchůdců Sparťanů) vzdalo zřejmě bez ozbrojeného odporu. Dórové jim za to ponechali svobodu a různá občanská práva s výjimkou politických. Strabón dále píše, že těchto opatření krále Agida uposlechli v Lakónii všichni kromě města Helos, které se vzbouřilo. Sparťané proto město dobyli a obyvatelstvo odsoudili k otroctví. Pausaniás vzpouru města klade až do období vlády krále Alkamena, je však možné, že se město v té době vzbouřilo podruhé. Za Agidovy vlády, jak píše opět Pausaniás, Sparťané založili dvě kolonie: Patru na severu kraje Achaia a další v kraji Aeolis na západním pobřeží Anatolie.

Od Polyaina se dozvídáme, že Agis zemřel násilnou smrtí. Vrazi se ukryli v Arkádii a proto tam jeho spolukrál Eurypón vedl vojenskou výpravu na jejich dopadení.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Agis I. na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]