Přeskočit na obsah

Adolf Martens

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Adolf Martens
Narození6. března 1850
Gammelin
Úmrtí24. července 1914 (ve věku 64 let)
Groß-Lichterfelde
Místo pohřbeníDahlem
Alma materTechnická univerzita Berlín
Povoláníinženýr, vynálezce, vysokoškolský učitel a metalurg
ZaměstnavatelTechnická univerzita Berlín
OceněníGrashofova pamětní mince (1911)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adolf Karl Gottfried Martens (6. března 1850, Bakendorf24. července 1914, Groß-Lichterfelde) byl německý metalurg, člen Pruské akademie věd.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Martens studoval strojírenství, ale již od počátku se intenzivně věnoval vývoji defektoskopie. V roce 1879 se Martens stal asistentem a později profesorem na Technische Hochschule v Charlottenburgu. Zde dlouhá léta působil jako ředitel mechanicko technického ústavu. Od roku 1884 byl ředitelem ústavu pro výzkum a mechanické zkoušky materiálů, který se v roce 1904 přesunul z Charlottenburgu do Dahlemu. Od roku 1880, s tím jak se začala rozšiřovat výroba legovaných ocelí, rostl také zájem o studium vlastností slitin železa. Martens byl jedním z „otců“ zkoumání a testování materiálů v Německu, jakož i spoluzakladatelem královské učené společnosti věnující se tomuto tématu, jejímž nástupcem je dnes Bundesanstalt für Materialforschung und -prüfung.

Martens byl průkopníkem při používání mikroskopu jako nástroje ke zkoumání kovů, věnoval se zejména mikroskopickému pozorování železa. Zkoumal také kalení oceli.

V roce 1895 objevil transformaci, která spočívá v postupném ochlazování oceli, a to buď samovolném, nebo za spolupůsobení mechanického napětí, z teploty, kdy se ocel nachází v rovnovážném stavu, ve fázi tzv. austenitu, na teplotu pokojovou, tj. takovou, kdy je možné k oceli bezpečně přiblížit ruku. Martens objevil, že při tomto ochlazování dojde k takové změně struktury materiálu, která zapříčiní jednak změnu krystalové mřížky z kubické na jinou, v závislosti na způsobu ochlazování, takže výsledná mřížka může být ortorombická, tetragonální, monoklinická a podobně, a jednak se poněkud změní napěťové poměry a struktura se tak stává nerovnovážnou - tzv. martenzitickou. Svými výzkumy Martens položil základ moderních způsobů tepelného zpracování oceli tzv. popouštěním.

Na jeho počest nese podchlazený tuhý roztok při kalení oceli mezinárodně jméno martenzit.[1] Způsob vrypového zkoušení materiálů, tzv. zkouška tvrdosti podle Martense, je od roku 2003 součástí ISO 14577.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Adolf Martens na německé Wikipedii.

  1. a b PORTELLA, P.D.; HELMERICH, R. Adolf Martens and his contribution to materials engineering. Engineering Failure Analysis. 2014-08, roč. 43, s. 2–10. Dostupné online [cit. 2024-03-09]. DOI 10.1016/j.engfailanal.2014.03.001. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]