Admiralitní ostrovy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Admiralitní ostrovy
mapa
Mapa Papui s červeně označenými Admiralitními ostrovy
Geografie
Poloha: 02°06′05″ j.š 146°54′32″v.d
Souostroví: Bismarckovo souostroví
Plocha: 2100 km²
Počet ostrovů: 40 + malé atoly
Časové pásmo: +11
Hlavní ostrov: Manus
Země
Stát: Nová Guinea
Provincie: Manus
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 33 000
Etnika: Papuánci, Melanésané

Admiralitní ostrovy (anglicky Admiralty Islands) je skupina ostrovů v Bismarckově souostroví, severně od Nové Guineje v jižním Tichém oceánu. Tyto ostrovy jsou také někdy nazývány Manusovy ostrovy po největším ostrově souostroví. Dnes jsou nejmenší a nejméně zalidněnou provincií Nové Guineje, která nese název Manus provincie. Ostrovy z větší části pokrývá hustý deštný prales. Celková plocha ostrovů je 2,1 tisíc km². Mnohé ostrovy jsou neobydlené atoly.

Větší ostrovy v centru skupiny jsou Manus a Los Negros. Spolu s Novou Guineou, Bismarckovým souostrovím a Šalamounovými ostrovy jsou ostrovy Admirality obývány přibližně 40.000 roků. První obyvatelé přišli z jihovýchodní Asie. Prvními Evropany, kteří se do blízkosti ostrovů dostali byli španělští mořeplavci pokoušející se přeplout Tichý oceán od západu na východ, mezi které patřili Álvaro de Saavedra Céron a Inigo Ortiz de Retez. Za objevitele ostrovů je považován holandský mořeplavec Willem Schouten v roce 1616. Název Ostrovy Admirality byl navržený anglickým mořeplavcem Philipem Carteretem v roce 1767. V letech 1884 a 1914 byla oblast německou kolonií. V listopadu 1914 byly ostrovy obsazené australskými vojsky. Po válce ostrovy patřili Commonwealthu a byly řízeny Austrálií v rámci Společnosti národů od níž měli mandát. Během druhé světové války ostrovy obsadili japonští vojáci, kteří přistáli na ostrově Manus[1] dne 7. dubna 1942. V roce 1944 zde japonské síly porazili spojence v Operaci Brewer.

V současnosti jsou ostrovy jednou z provincií Nové Guineji. Hlavní město je Lorengau na ostrově Manus, které je propojeno silnicí s letištěm. Jinak doprava je zde lodní. Je zde velmi malý cestovní ruch i když okolní moře je atraktivní pro potápěče. Mořským průzkumem se zde v roce 1970 zabýval oceánolog Jacques-Yves Cousteau.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Admiralitní ostrovy

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Admiralty Islands na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]