Adam Bašný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
JUDr. Adam Bašný
Narození 23. března 1976 (44 let)
Praha
Alma mater Právnická fakulta Univerzity Karlovy
Zaměstnavatelé Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Státní zastupitelství
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Adam Bašný (23. července 1976, Praha[1]) je český právník.

Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2005 byl jmenován státním zástupcem Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 5. Absolvoval stáže na mezinárodním odboru a odboru trestního řízení na Nejvyšším státním zastupitelství a v letech 20062009 byl vedoucím liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem. V únoru 2009 byl ústeckým krajským státním zástupcem Jiřím Křivancem odvolán s tím, že opakovaně manažersky pochybil a také komentoval kauzy, které nebyly jeho, čímž měl porušit zákon o státním zastupitelství. Mimo jiné šlo o Bašného kritické vyjádření ke způsobu vyšetřování Čunkovy kauzy, které žalobce pronesl v prosinci 2008 na semináři české pobočky nevládní organizace Transparency International (TIC). Následná inspekce Ministerstva spravedlnosti manažerská pochybení na straně Bašného neshledala.

V letech 20112012 působil Adam Bašný v civilní misi EULEX v Kosovu. V roce 2012 byl jmenován náměstkem pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové.

Přednášel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy předmět Korupce a veřejná moc. Jeho publikační činnost je zaměřena na trestní právo, transparentnost a nezávislost justice. Je členem Společnosti pro církevní právo.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Žalobce se nesmí bát, i kdyby mu hrozila od vedení šikana, tvrdí Bašný [online]. iDnes.cz, 2009-03-04. Dostupné online.