Accolade

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Accolade
Logo
Logo
Založeno 1984
Osud odkoupena společností Infogrames v roce 1999
Zakladatelé Alan Miller a Bob Whitehead
Sídlo San José, Kalifornie, USA Spojené státy americké
Produkty PC hry
Oficiální web http://www.accolade.com
Zánik 2000
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Accolade byla herní vydavatelská firma působící v 80. a 90. letech. Byla založena v roce 1984 Alanem Millerem a Bobem Whiteheadem, kteří opustili společnost Activision, kterou taktéž založili.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podle všeho Alan Miller a Bob Whitehead pojmenovali tuto společnost „Accolade“, protože by bylo abecedně zařazeno před „Activision“, a tak by byla definována nadřazenost jednoho podniku před druhým. Zrovna takhle uvažovali už při návrhu jména pro Activision nacházející se abecedně před „Atari“. Ale pak bývalí zaměstnanci Activisionu založili další společnost, která byla abecedně před Accolade a jmenovala se Acclaim. Potom přišla další společnost, založená ze stejného důvodu, která se jmenovala Absolute Entertainment a stala se tak v seznamu vývojářů první v abecedě.

V 80. letech Accolade vyvíjela hry převážně pro domácí herní počítače, jakými byly Commodore 64, Atari, Amiga, Apple II a nakonec také pro PC. Většina zaměstnanců pocházela původně z řad Activisionu, takže si s sebou přinesli cenné zkušenosti, díky nimž mohli vytvářen prvotřídní hry. Mezi jejich první tituly patřily například Law of the West, Test Drive a HardBall. Časem se Accolade začala orientovat i směrem ke konzolím NES, Sega Mega Drive, SNES a Sony PlayStation, které byly v té době populární.

Na počátku 90. let společnost díky titulům Bubsy či Star Control II zaznamenala dobrý komerční úspěch. Nicméně od poloviny 90. let začala Accolade prodělávat díky malé recesi. V roce 1994 navíc odešel Alan Miller a o 5 let později se uskutečnil prodej společnosti francouzskému vydavateli her Infogrames. Accolade přestala prakticky existovat, jakmile se spojila s dceřinými podniky Infogrames a přesunula své sídlo ze San José do Los Angeles. Všechna její aktiva nyní vlastní Atari, která také patří společnosti Infogrames.

Hry[editovat | editovat zdroj]

Accolade vyrobila mnoho výrazných a úspěšných titulů. Mezi nejznámější hry a série patří Star Control, Test Drive, Jack Nicklaus Golf, HardBall a Bubsy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Accolade (game company) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]