Abyzou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Abyzou či Abizou, Obizu, Obizuth, Obyzouth, Byzou je v evropských mýtech a mýtech Blízkého východu jméno ženského démona. Byl viněn za potraty a úmrtí dětí. V židovské tradici je spojována s Lilith, v koptském Egyptě s Alabasandrií a v byzantské s Gellou.

Původ[editovat | editovat zdroj]

A.A. Barb, spojil tohoto démona s dalšími ženskými démony starých Sumerů. Její jméno, pochází buď z řeckého slova abyssos ("propast") nebo z asyrského Apsu či sumerského Abzu. Tím jí Barb spojil s prvotním mořem.

Šalamounův testament[editovat | editovat zdroj]

V Šalamounově testamentu je Abyzou (jako Obizuth) popisována jako démon s nazelenalým zářícím obličejem s rozcuchanými vlasy z hadů; zbytek jejího těla je zahalen temnotou. Šalamoun, vyvolával démony a pokládal jím otázky. Když vyvolal Abyzou, řekla, že nikdy nespí a místo toho hledá po světě rodící ženy aby mohla dítě uškrtit. Tvrdila, že zdrojem mnohem dalších utrpení, včetně způsobení hluchoty, oslepení, šílenství a bolestí těla.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Abyzou na anglické Wikipedii.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

  • Barb, A.A. “Antaura. The Mermaid and the Devil’s Grandmother: A Lecture.” Journal of the Warburg and Courtauld Institutes 29 (1966) 1–23.
  • Conybeare, F.C. “The Testament of Solomon,” translation and introduction. Jewish Quarterly Review 11 (1898) 1– 46 online, full text available and downloadable.