Abydosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Abydosaurus
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, před 104,5 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
Lebka abydosaura, focená ze dvou úhlů
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Sauropodomorpha
Infrařád: Sauropoda
Čeleď: Brachiosauridae
Rod: Abydosaurus
Binomické jméno
Abydosaurus mcintoshi
Chure et al., 2010
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abydosaurus („Ještěr z Abydu“) byl poměrně velký sauropodní dinosaurus z čeledi Brachiosauridae, který žil v období pozdní spodní křídy (asi před 104,5 miliony let) na území dnešního Utahu v USA. Zajímavostí je, že u tohoto dinosaura byla objevena také kompletní lebka, u sauropodů velmi vzácná. Jde také o první kraniální materiál, objevený u křídového sauropoda na území amerických kontinentů. Zuby abydosaura jsou poměrně štíhlé, což je pro brachiosaurida netypické.

Fosilní materiál nese označení DINO 16488 a jde o téměř kompletní lebku se spodními čelistmi a první čtyři krční obratle. Dále byly v pískovcích souvrství Cedar Mountain objeveny kosti končetin a páteře dalších tří jedinců. Datováním zirkonových krystalů vyšlo vědcům velmi přesné stáří 104,46 +- 0,95 milionů let (stupeň alb, spodní křída).

Dinosaurus byl popsán v roce 2010 paleontologem Danielem Churem a jeho kolegy. Rodové jméno vychází z egyptské mytologie a vztahuje se k městu Abydos na Nilu. Druhové je poctou americkému paleontologovi Johnu McIntoshovi za jeho práci pro lepší pochopení sauropodních dinosaurů.

Hlava abydosaura

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Chure, Daniel; Britt, Brooks; Whitlock, John A.; and Wilson, Jeffrey A. (2010). "First complete sauropod dinosaur skull from the Cretaceous of the Americas and the evolution of sauropod dentition". Naturwissenschaften: online preprint. doi:10.1007/s00114-010-0650-6

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]