Abydosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxAbydosaurus
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, před 104,5 miliony let
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Sauropodomorpha
Infrařád Sauropoda
Čeleď Brachiosauridae
Rod Abydosaurus
Binomické jméno
Abydosaurus mcintoshi
Chure et al., 2010
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abydosaurus („Ještěr z Abydu“) byl poměrně velký sauropodní dinosaurus z čeledi Brachiosauridae, který žil v období pozdní spodní křídy (asi před 104,5 miliony let) na území dnešního Utahu v USA. Zajímavostí je, že u tohoto dinosaura byla objevena také kompletní lebka, u sauropodů velmi vzácná. Jde také o první kraniální materiál, objevený u křídového sauropoda na území amerických kontinentů. Zuby abydosaura jsou poměrně štíhlé, což je pro brachiosaurida netypické. Tělesné rozměry abydosaura není na základě dostupného fosilního materiálu možné přesněji určit.[1]

Objev[editovat | editovat zdroj]

Fosilní materiál nese označení DINO 16488 a jde o téměř kompletní lebku se spodními čelistmi a první čtyři krční obratle. Dále byly v pískovcích souvrství Cedar Mountain objeveny kosti končetin a páteře dalších tří jedinců. Datováním zirkonových krystalů vyšlo vědcům velmi přesné stáří 104,46 +- 0,95 milionů let (stupeň alb, spodní křída).

Vědecký popis[editovat | editovat zdroj]

Dinosaurus byl popsán v roce 2010 paleontologem Danielem Churem a jeho kolegy. Rodové jméno vychází z egyptské mytologie a vztahuje se k městu Abydos na Nilu. Druhové je poctou americkému paleontologovi Johnu McIntoshovi za jeho práci pro lepší pochopení sauropodních dinosaurů.

Hlava abydosaura

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Paul, G. S. (2016). The Princeton Field Guide to Dinosaurs (2nd Edition). Princeton University Press, str. 229 (anglicky)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Chure, Daniel; Britt, Brooks; Whitlock, John A.; and Wilson, Jeffrey A. (2010). "First complete sauropod dinosaur skull from the Cretaceous of the Americas and the evolution of sauropod dentition". Naturwissenschaften: online preprint. doi:10.1007/s00114-010-0650-6

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]