Přeskočit na obsah

Josef Krejsa (malíř)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Josef Krejsa
Narození14. března 1896
Husinec
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí21. dubna 1941 (ve věku 45 let)
Husinec
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Místo pohřbeníhřbitov Husinec
Povolánímalíř a grafik
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Josef Krejsa (14. března 1896[1], Husinec21. dubna 1941, Husinec[2]) byl český malíř a grafik.

Život

Josef Krejsa se narodil v Husinci u Prachatic v rodině dělníka, pocházejícího ze Schwarzenberského dvorce Borku pod Boubínem. Již na měšťanské škole ve Vlachově Březí se rozhodl stát se malířem. Roku 1910 nastoupil na výuční pobyt u malíře dekorací F. Kováře v Netolicích. Tehdy se podílel na malbách interiérů např. Břehovské kaple a zámku Libějovice.

Roku 1914 nastoupil do vojenské služby, ve Vídni se věnoval výtvarné práci a studiu architektury a staromistrovských technik u Františka Alta. Zanedlouho byl poslán na ruskou frontu a po zranění léčen ve Lvově a Budapešti. Při nezdařeném útěku byl chycen a poslán do zajateckého tábora v Itálii. Ani tam nepřestal malovat. Studoval u F.P. Michettiho, zejména figurální kresbu, anatomii a perspektivu. Zapojil se do protirakouského odboje v Itálii a vytvoření České národní armády, pro kterou tvořil plakáty a divadelní dekorace. Na konci války roku 1918 se vrátil do rodného Husince.

Po propuštění z armády odešel do Prahy, pracoval v malírně Národního divadla a studoval na AVU u Maxe Pirnera. Ze zdravotních důvodů se vrátil do Husince, kde po letech regionální malířské a grafické tvorby zemřel ve věku 45 let. Mezi jeho významná díla patří výzdoba kostela sv. Cyrila a Metoděje a nástěnná malba s tematikou české historie na domu v Husinci.

Galerie

Odkazy

Reference

Literatura

  • Kuneš, V. - Starý, V. : Josef Krejsa - malíř a grafik, OÚ Husinec, Vimperk 1991.

Externí odkazy