9. tanková divize SS „Hohenstaufen“

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Insignie divize

9. tanková divize SS „Hohenstaufen“, také známá jako SS Panzergrenadier - Division 9, SS Panzergrenadier - Division 9 Hohenstaufen nebo 9. SS Panzer - Division Hohenstaufen, byla německá Waffen-SS pancéřová divize která se účastnila akcí na východní i západní frontě během druhé světové války. Založena byla 31. prosince 1942. Zakládající členové byli němečtí branci kolem 18 let, s kádrem zkušeného personálu z Leibstandarte SS Adolf Hitler. Jejich první akce byla v březnu 1944 v Polsku, poté byli v červnu roku 1944 přesunuti do Normandie. Po ústupu z Francie byla divize v září 1944 přesunuta do Arnhemu k odpočinku a k doplnění. Divize se rovněž účastnila bitvy v Ardenách v zimě roku 1944–1945. Po porážce v Ardenách, byla divize přesunuta do Maďarska, kde se účastnila bojů směrem na západ od Budapešti v únoru a březnu. Po porážce a ústupu zpět do Rakouska se zbytek divize vzdal americkým jednotkám 5. května 1945 u rakouského Steyru.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Divize SS Hohenstaufen byla německá tanková divize za druhé světové války. K této jednotce byli vybíráni především fyzicky zdatní mladí Němci. Samotná jednotka vznikla v prosinci roku 1942. Do tankových bojů byla nasazena roku 1943. Ostruhy v opravdovém boji získala však až v roce 1944, kdy pomáhala obklíčeným německým vojskům u Tarnopolu. Zde se však příliš divize nevyznamenala, proto byla později přesunuta na západní frontu, kde se účastnila bojů u Caen. Celkově se dá říci, že divize SS Hohenstaufen bodovala až v bojích o Francii, kde zdolávala jednu operaci za druhou. Přesto však téměř celá polovina mužů této divize v bojích o Francii padla.

Divize je známá tím, že oproti jiným divizím vojsk SS neholdovala represím vůči civilnímu obyvatelstvu, ani jiným krutostem. Muži této jednotky si po celou dobu bojů zachovávali rytířskou důstojnost, což potvrzují i vojska spojenců, která proti nim bojovala. Zbytek mužů z divize SS Hohenstaufen se vzdal v květnu roku 1945 u rakouského Steyru americké armádě.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HERMANN, Carl Hans. 9. tanková divize 1939-1945 : výzbroj, nasazení, vojsko. Praha : Svojtka & Co., 2010. 168 s. ISBN 978-80-256-0376-5.