2N Telekomunikace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo 2N Telekomunikace

2N Telekomunikace a. s. je evropská společnost se sídlem v Praze působící v oblasti vývoje a výroby ICT a výrobků pro fyzickou bezpečnost. Do portfolia 2N patří především IP interkomy pro komunikaci dveří a tísňová volání, komplexní řešení pro řízení přístupu IP, IP audio systémy, výtahové systémy, výrobky M2M nebo telekomunikační systémy. Všechny výrobky splňují přísné mezinárodní normy (ISO, TÜV, UL, CE) a jsou kompatibilní se systémy třetích stran (ONVIF, Milestone, Cisco, Bosch, Avaya, Alcatel-Lucent a mnoho dalších). Výzkum a vývoj jsou řízeny interně a výrobky jsou vyráběny a shromažďovány v Evropě. Přesto jsou vyváženy do více než 140 zemí světa s hlavními trhy v USA, Itálii a Německu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

2N byla založena třemi přáteli 20. května 1991 (Hofmanem, Pihanem a Brychtou) v ulici Na Nivách v Praze a během několika let se stala lídrem ve vývoji telekomunikačních řešení. V roce 1992 uvedla 2N první telefonní ústřednu ATEUS 280 a velmi rychle se zařadila mezi nejlepší výrobce na českém trhu.[1] V roce 2000 se 2N změnila na akciovou společnost. O dva roky později skokově zvýšila 2N své zisky díky úspěšné prodejnosti 2N StarGate, vysoce výkonné brány pro spojení mobilní a pevné telefonní sítě. O dva další roky později (2004) uvedla 2N na trh náhradu pevné linky s označením 2N EasyGate. Důležitým a zlomovým rokem se pro 2N stal rok 2008, kdy jako první společnost na světě uvedla na trh vůbec první IP interkom 2N Helios IP Vario. V roce 2011 se začala 2N zaměřovat také na oblast IP audia. V témže roce otevřela první pobočky v USA na Floridě. V roce 2013 byl uveden na trh 2N Helios IP Verso, který díky svým pokročilým bezpečnostním funkcím a HD kameře ovlivnil dveřní komunikaci na celém světě a stal se vlajkovou lodí portfolia IP interkomů od 2N. O rok později byla otevřena pobočka v Itálii nedaleko Turína. 30. května 2016 firmu 2N koupil Axis Communications AB, jednička na trhu v oblasti síťového videa.[2] To otevřelo dveře k dlouhodobému rozvoji. V roce 2017 představila 2N videoslužbu 2N Mobile Video, jež umožňuje majitelům domů přijímat hovory a videohovory z interkomu 2N na mobilních telefonech a otevírat dálkově dveře. Nové logo společnosti 2N vzniklo v roce 2018, jakožto symbol sepětí se skupinou Axis, jejíž je součástí. V březnu roku 2018 představila 2N první LTE interkom na světě 2N LTE Verso.

Portfolio společnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Interkomy
  • IP přístupové systémy
  • Odpovídací jednotky
  • IP audio
  • Výtahové systémy
  • Telekomunikační systémy

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jak funguje vývoj v 2N telekomunikace | Vývoj.HW.cz. vyvoj.hw.cz [online]. [cit. 2018-08-14]. Dostupné online. (česky) 
  2. REVUE, ICT. Axis Communications kupuje českou společnost 2N. Hospodářské noviny. 2016-05-31. Dostupné online [cit. 2018-08-14]. (česky)