100 fotografií, které změnily svět

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
100 fotografií, které změnily svět
Autor Life
Původní název 100 Photographs that Changed the World
Země Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Vydavatel Time Inc.
Datum vydání 1. srpna 2003
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jedna z prvních fotografií, Nicéphore Niépce: Pohled z okna v Le Gras, cca 1826

LIFE: 100 fotografií, které změnily svět (anglicky: 100 Photographs that Changed the World) je název fotografické knihy, kterou vydala redakce časopisu Life. Projekt začal otázkou, která byla zveřejněna on-line na internetových stránkách Life The Digital Journalist: „Mohou mít fotografie stejný historický účinek jako literatura?“ Redaktoři posbírali 100 fotografií, které podle nich ztělesňují technologické úspěchy fotografické dokumentace historických událostí a úspěchů, nebo mají ikonický kulturní status nebo symboliku. Knihu vydal Robert Sullivan a nakladatelství Time Inc. Home Entertainment, New York v roce 2003, ISBN 1-931933-84-7.

Obsah knihy[editovat | editovat zdroj]

Práce byla rozdělena do čtyř hlavních kapitol se třemi průvodními podkapitolami:

Hlavní části jsou: Umění (soustředí se na fotografický vývoj v celém 19. století a jeho pozdější uplatnění na kulturu); Společnost (obrázky okamžiků, které ovlivnily veřejnost, kterou seznamovaly s politickými, sociálními, kulturními, sociálními a společenskými otázkami); Války (stěžejní okamžiky spojené s konflikty a násilím) a Věda a Technika (zachycuje technologické triumfy, prohry i hrůzy).

Tři podkapitoly nesou názvy: Fotografické umění (rané práce umělců, jejichž hlavním médiem byla fotografie); Fotografická manipulace (nechvalně známé podvody spáchané pomocí fotografií) a Stop akce (fotografie, které jsou de facto převzaty z filmu).

Některé z fotografií se ztotožňují s větší akcí, jako například Wongova fotografie z roku 1937 plačícího osamoceného dítěte na zdemolovaném vlakovém nádraží o „Krvavé sobotě“ během bitvy o Šanghaj jako jeden zástupce bombardování Šanghaje. Další fotografie jsou vyňaty z velkých historických sbírek, jako jsou průlomové snímky Rogera Fentona a Alexandra Gardnera z Krymské války a Americké občanské války. Do sbírky byla zařazena také pohybová vysokorychlostní fotografie Eadwearda Muybridge.

V knize je také dílo z jedné nejslavnější reklamní kampaně Oliviera Toscaniho postavené na fotografii, kterou pořídila Therese Frare. Portrét zachycuje Davida Kirbyho umírajícího na AIDS jak leží na nemocničním lůžku obklopen svými truchlícími příbuznými.[1] Snímek je kontroverzní pro svou určitou podobnost s pietou a také pro použití snímku posledních okamžiků v lidském životě pro reklamu na prodej oblečení, což je vnímáno jako využití lidské oběti. Rodina Kirbyho uvedla, že použití povolila a že kampaň Benettonu pomohla zvýšit povědomí o nemoci AIDS.

Poznámky v knize dokumentují pozadí vzniku mnoha fotografií, které byly obviněny, že jsou falešné.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku 100 Photographs that Changed the World na anglické Wikipedii.

  1. http://fraredavis.com/books/books5.html

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]