Alexandr Gardner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexandr Gardner
Alexander Gardner.jpg
Narození17. října 1821
Paisley
Úmrtí10. prosince 1882 (ve věku 61 let)
Washington, D.C.
Místo pohřbeníGlenwoodský hřbitov
Povolánífotograf a válečný fotograf
PříbuzníJames Gardner[1] (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alexander Gardner (17. října, 182110. prosince, 1882) byl skotský a americký fotograf. Je známý především svými dokumentárními snímky z Americké občanské války a portréty amerického prezidenta Abrahama Lincolna.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Portrét Lincolna na prasklém sklíčku, který je všeobecně považován za poslední Lincolnovu fotografii před jeho smrtí. Byla exponována v Gardnerově studiu 10. dubna 1865 a prezident byl zabit o 5 dní později.

Gardner fotografoval většinou krátce po skončení bitev. Nevyhýbal se ani detailním pohledům na mrtvé. Ukázalo se však, že nejméně jedna jeho fotografie je zmanipulovaná. V roce 1961 Frederic Ray z magazínu Civil War Times srovnával několik Gardnerových fotografií, na kterých byli dva mrtví konfederační ostřelovači a zjistil, že stejný subjekt byl fotografován na různých místech. Zdá se, že Gardner nebyl spokojen s kompozicí, nechal těla různě zpřeházet a vytvářel si tak vlastní verzi reality. Rayovu analýzu ještě rozšířil v roce 1975 William Frassanito.[2]

Abraham Lincoln se stal americkým prezidentem v listopadových volbách 1860 a spolu s jeho jmenováním přišla hrozba války. Gardner měl ve Washingtonu velmi dobrou pozici a cit pro velké věci. Jeho popularita začala vzrůstat portrétováním vojáků odcházejících do války. Napadla jej myšlenka fotografovat občanskou válku.

Nejznámější jsou Gardnerovy reportážní snímky z pohřbu Abrahama Lincolna a seriál z popravy atentátníků. Patrně poprvé v dějinách fotografie bylo v jeho reportáži využito dramatického účinku střídání celkových záběrů a detailů v delším časovém úseku, neboť Gardner zachytil nejen průběh popravy, ale i tváře atentátníků.[3]

Mathew Brady, který zůstával většinou ve Washingtonu, D. C., kde organizoval své asistenty a zřídka navštívil bitevní pole osobně, zaměstnával několik fotografů, kromě Alexandera Gardnera také Jamese Gardnera, Timothyho O'Sullivana, Williama Pywella, George N. Barnarda a dalších osmnáct mužů, kteří byli ochotni kdykoliv vyjít ven do rozpoutané války a fotografovat scény z americké občanské války. Jejich snímky byly součástí knihy Photographic Sketch Book of the War svazek 1 a 2 (Washington, DC. Philp & Solomons), kterou Gardner vydal v roce 1866. William Pywell jej doprovázel také při expedici do Kansasu.[4]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alexander Gardner (photographer) na anglické Wikipedii.

  1. Union List of Artist Names. 2. března 2019. Dostupné online. [cit. 2021-05-21]
  2. LEGGAT, Robert. GARDNER, Alexander [online]. http://www.rleggat.com, 2008-09-23 [cit. 2009-02-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. SIMKIN, John. USACW paine [online]. http://www.rleggat.com [cit. 2009-02-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-01-07. (anglicky) 
  4. Spartacus Educational. www.spartacus.schoolnet.co.uk [online]. [cit. 23-11-2010]. Dostupné v archivu pořízeném dne 11-01-2008. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Indiana Historical Society. Alexander Gardner: Biographical Sketch [online]. William Henry Smith Memorial Library [cit. 2006-08-04]. Dostupné online. 
  • Gardner, Alexander. Gardner's Photographic Sketch Book of the Civil War. New York: Dover Publications, 1865-1866, Reprinted 1959.  online version images
  • Katz, Mark D. Witness to an Era: The Life and Photographs of Alexander Gardner. New York: Viking Studio Books, 1990. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]