Přeskočit na obsah

Řád avizských rytířů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Řád avizských rytířů
Ordem de São Bento de Avis
Insignie Řádu avizských rytířů
Insignie Řádu avizských rytířů
Uděluje

Portugalská republika
Typ rytířský řád
Založeno 1146
1789 (sekularizováno)
Náboženská příslušnost římskokatolická
Způsobilost příslušníci ozbrojených složek Portugalska i zahraničních jednotek
Uděluje se za vynikající vojenské zásluhy
Status dosud udílen
Hlava řádu Prezident Portugalska
Třídy velkokříž
velkodůstojník
komtur
důstojník
rytíř/dáma
Ostatní vyznamenání
Vyšší Řád Kristův
Nižší Řád svatého Jakuba od meče

Řád avizských rytířů (portugalsky: Ordem de São Bento de Avis) byl původně duchovní řád, který roku 1789 sekularizovala královna Marie I. Portugalská a proměnila ho v záslužný vojenský řád.

Historie řádu

[editovat | editovat zdroj]
Znak řádu

Řád avizských rytířů vznikl z vojenského bratrstva, které se sdružilo k boji proti Maurům. Král Alfons I. je proměnil roku 1162 v duchovní rytířský řád, kterému byly dány stanovy dle řehole sv. Benedikta. Roku 1188 se příslušníci řádu usídlili v městě Evora, podle něhož se zval řádem evorským. Papež Celestýn II. řád potvrdil roku 1192.

Později roku 1223 obdrželi rytíři darem od krále Alfonse II. pohraniční pevnost Aviz, dle níž se pak řád pojmenoval. V letech 12131385 byl řád spojen s calatravským řádem.

Od roku 1551 byl velmistrem řádu automaticky portugalský král. Při sekularisaci v roce 1789 byl řád tak bohatý, že jeho roční příjmy obnášely 80.000 dukátů.

Současnost

[editovat | editovat zdroj]

Nyní je udělován Portugalskou republikou jako řád záslužný a je rozdělen na pět tříd. Odznakem je zeleně emailovaný kříž s liliovitými konci, nad ním osmihranná hvězda, z jejíchž úhlů zlaté paprsky vybíhají; na zlatém středním štítku je v zeleném věnci červené planoucí srdce. Odznak se nosí na zelené stužce.

Z Portugalska přešel řád také do Brazílie, kde z ustanovení císaře Pedra II. ze dne 9. září 1843 se stal řádem občanským a politickým. Odznak byl týž jako v Portugalsku s tím rozdílem, že se nosil na zelené stužce s červenou obrubou.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]

[1] Stručně o rytířských řádech Pyrenejského poloostrova VI., Avizský řád