Ťien I

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ťien I
Rodné jméno Ťien Žung
Posmrtné jméno Čung-ting
Jiná jména Ťien I-č’
Narození 1363
okres Pa, S’-čchuan
Úmrtí 1435
Peking
Tituly a úřady
ministr státní správy
Období 1423–1435
Spolu s Kuo Ťin (od 1429)
Předchůdce neobsazeno
Nástupce Kuo Ťin
Panovník Jung-le, Chung-si, Süan-te, Jing-cung
ministr státní správy
Období 1402–1422
Spolu s Kuo Ťin (od 1429)
Předchůdce Čang Tan
Nástupce neobsazeno
Panovník Jung-le

Národnost chanská
Země říše Ming
Vzdělání ťin-š’ (1385)
Vyznání konfucianismus
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ťien I je čínské jméno, v němž Ťien je příjmení.

Ťien I (čínsky pchin-jinem Jiǎn Yì, znaky zjednodušené 蹇义, tradiční 蹇義; 13631435) byl politik čínské říše Ming, dlouholetý ministr státní správy za císařů Jung-leho, Chung-siho a Süan-teho.

Jména[editovat | editovat zdroj]

Rodné jméno Ťiena I bylo Ťien Žung (čínsky pchin-jinem Jiǎn Róng, znaky zjednodušené 蹇镕, tradiční 蹇鎔). Používal zdvořilostní jméno I-č’ (čínsky pchin-jinem Yízhī, znaky 宜之). Za zásluhy o stát obdržel posmrtné jméno Čung-ting (čínsky pchin-jinem Zhōngdìng, znaky 忠定)

Život[editovat | editovat zdroj]

Ťien I se narodil roku 1363 v okresu Pa () v S’-čchuanu (v moderní době část Čchung-čchingu). Roku 1385 složil úřednické zkoušky, získal hodnost ťin-š’ a zahájil kariéru v mingské státní správě. Dlouhá léta sloužil v nižších funkcích, dokud nebyl císařem Ťien-wenem povýšen na mladšího náměstka ministra státní správy. Patřil k nemnoha Ťien-wenovým stoupencům, kteří získali plnou důvěru císaře Jung-leho poté, co roku 1402 přešli do služeb nového režimu. Jung-le ho povýšil na staršího náměstka a vzápětí na ministra státní správy, což byl nejprestižnější post ze šestice ministrů s odpovědností za jmenování a povyšování úředníků ve všech civilních úřadech.[1]

Koncem roku 1422 byl na pět měsíců uvězněn, když opomněl napomenout korunního prince Ču Kao-čch’a za nevhodné chování.[1] Po propuštění v březnu 1423[2] a návratu do úřadu zůstal ministrem do konce Jung-leho vlády a poté za Chung-siho, Süan-teho a krátce i Jing-cunga, až do své smrti.[pozn. 1] Po Jung-leho smrti se podílel na sestavení Pravdivých záznamů éry Jung-le. Byl pracovitým a čestným ministrem, prakticky nekritizovaným kolegy.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Od roku 1429 byl jeho spoluministrem Kuo Ťin, ministr státní správy 1429–1443.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku 蹇義 na čínské Wikipedii.

  1. a b c TSAI, Shih-Shan Henry. Perpetual Happiness: The Ming Emperor Yongle. Seattle, Wash.; Chesham: University of Washington Press; Combined Academic, 2002. 286 s. ISBN 0295981245. S. 93. (anglicky) 
  2. Tsai, s. 218.