Špína Londýna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Špína Londýna
Původní názevDirty Pretty Things
Země původuSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazykyšpanělština, francouzština, angličtina a somálština
Délka93 min
Žánryfilmový thriller
filmové drama
kriminální film
ScénářSteven Knight
RežieStephen Frears
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleAudrey Tautou
Sophie Okonedová
Chiwetel Ejiofor
Sergi López
Benedict Wong
… více na Wikidatech
ProdukceTracey Seaward
Robert Jones
HudbaNathan Larson
KameraChris Menges
KostýmyOdile Dicks-Mireaux
StřihMick Audsley
Výroba a distribuce
Premiéra2002
5. září 2002
Produkční společnostiBBC Films
Celador
DistribuceMiramax Films
Špína Londýna na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Špína Londýna, anglicky Dirty Pretty Things, je drsné britské filmové drama z roku 2002 režiséra Stephena Frearse. Hlavní role zde ztvárnili Audrey Tautou a Chiwetel Ejiofor. Snímek ve svém hlavním tématu pojednává o ilegálním obchodu s lidskými tělesnými orgány prováděném u britských ilegálních imigrantů obvykle pocházejících ze zemí třetího světa, dále se dotýká i problematiky prostituce, ilegálního zaměstnávání imigrantů i obchodu s drogami.

Film byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší scénář a dále také na cenu British Independent Film Awards, kterou vyhrál.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Hlavními postavami snímku jsou nigerijský lékař Okwe (Chiwetel Ejiofor) pobývající v Londýně zcela ilegálně a pracující v Londýně jako taxikář a hotelový recepční a turecká imigrantka Senay (Audrey Tatou) pracující ilegálně jako hotelová uklízečka a posléze i jako pomocná krejčovská dělnice, toužící se vystěhovat za svou příbuznou do Spojených států amerických. Okwe je velmi schopný, vzdělaný a inteligentní mladý muž, který se v Londýně skrývá hlavně z politických důvodů. Pracuje přes den jako taxikář a v noci jako hotelový recepční ve velmi pochybném hodinovém hotýlku. Dochází za svým známým a asijským kamarádem do nemocnice, který zde pracuje jako spalovač odpadků a zřízenec v nemocniční márnici, ten mu obstarává léky a různé zdravotnické pomůcky, kterými Okwe občas léčí své známé a kamarády. Během jedné noční služby v hotelu jde zkontrolovat jeden z pokojů, kde je porouchaný záchod. Při kontrole zjistí, že záchodovou výlevku ucpalo lidské srdce. Jako lékař okamžitě pozná, že se jedná o srdce člověka, který zemřel přímo v hotelu a vytuší, že se zde patrně provádí ilegální operace za účelem nezákonného obchodu s lidskými orgány, zde konkrétně s ledvinami. To se mu brzo potvrdí, neboť se na něj obrátí umírající africký imigrant, který si za peníze nechal v hotelu vyříznout ledvinu. Okwe ho nakonec zachrání za pomoci krádeže léků a zdravotních pomůcek v nemocnici. Senay neustále pronásleduje britský imigrační úřad, takže je nucena práci v hotelu za dramatických okolností náhle opustit a jít pracovat do krejčovské dílny. I zde ji však imigrační úředníci najdou a začnou majiteli krejčovské dílny dělat potíže, čehož on ihned využije a začne Senay vydírat a nutit ji k nedobrovolnému sexuálnímu styku (felace). Majitel hotelu nabídne Okwemu, aby mu prováděl ilegální operace za úplatu s tím, že mu za ně slušně zaplatí a opatří mu i falešné doklady pro něj i pro Senay. Okwe na to naoko přistoupí a dohodne s ním, že si Senay nechá amputovat ledvinu. Připraví proto ilegální operaci, těsně před operací obdrží 2 falešné francouzské cestovní pasy pro sebe a pro Senay. Za pomoci Senay a kamarádky hotelové prostitutky však nakonec uspí majitele hotelu a ledvinu amputují jemu, ne Senay, nechají si za ledvinu dobře zaplatit a prchají na letiště - Senay cestuje do USA a Okwe letí zpět domů do Nigérie pro svoji osiřelou dcerku, která na tam na něj čeká.

Hrají[editovat | editovat zdroj]

Chiwetel Ejiofor Okwe (nigerijský lékař pracující v Londýně jako taxikář a hotelový recepční)
Audrey Tautou Senay (turecká imigrantka pracující v Londýně jako uklízečka a posléze pomocná krejčová)
Sophie Okonedo Juliette (hotelová prostitutka)
Sergi López Sneaky (Juan - majitel hotelu a ilegální obchodník s lidskými orgány)
David Hoggard britský asijský podnikatel
Israel Aduramo řidič
Yemi Ajibade řidič
Nizwar Karanj řidič
Dhobi Oparei řidič
Jeffery Kissoon kontrolor
Zlatko Buric Ivan
Benedict Wong Guo Yi (nemocniční zřízenec, spalovač odpadků a dozorce v nemocniční márnici)
Kenan Hudaverdi pracovník v kavárně
Damon Younger Punter
Paul Bhattacharjee Mohammed

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]