Šokan Valichanov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Šokan Valichanov
Narozenílistopad 1835
Sarykol District
Úmrtí10. dubna 1865 (ve věku 29 let) nebo říjen 1865 (ve věku 29 let)
Almatinská oblast
Příčina úmrtítuberkulóza
Místo pohřbeníAlmatinská oblast
Alma materKadetní sbor z Omsku
Povoláníantropolog, historik, voják, cestovatel, etnograf, orientalista, pedagog a umělec
OceněníŘád sv. Vladimíra 4. třídy
RodičeČingiz Ualijevič Valichanov
RodČingizové
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šokan Čingisovič Valichanov či Šokan Šingisuly Valichanuly, rusky Чокан Чингисович Валиханов, kazašsky Шоқан Шыңғысұлы Уәлиханұлы, původním jménem Muhammed Kanafija, kazašsky Мұхаммед Қанафия (listopad 1835, Kušmurun — duben nebo říjen 1865)[1] byl kazašský etnograf, folklorista, historik, cestovatel a geograf, zakladatel moderní kazašské historiografie a etnografie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval vojenskou akademii v Omsku a jako voják ruské armády se zúčastnil několika významných geografických výprav (např. ke kyrgyzskému jezeru Issyk-kul v letech 1855–56) i tzv. Velké hry (britsko-ruského konfliktu ve Střední Asii). Zemřel v 29 letech.

Byl přítelem Fjodora Michajloviče Dostojevského,[1] zachovala se jejich vzájemná korespondence.[2] V kazašském městě Semej mají i společnou sochu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Ve svých pracích se zabýval především dějinami Kazachů a jejich tradičním šamanismem. S kazašskými tradicemi byl ve styku od dětství, vyrostl v tradiční jurtě.[3] Uspořádal též velké básnické dílo, kyrgyzský epos Manas (Манас дастаны).[1]

Byl představitelem snah o poevropštění Kazachstánu a naopak kritikem jeho islamizace. Šochan Valichanov byl jeho literární pseudonym, který posléze přijal za občanské jméno.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Арапов, Д. Ю.; Айшах, О. Т. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2020-03-26]. Heslo ВАЛИХА́НОВ. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-11-28. (rusky) 
  2. Futrell, Michael. Dostoyevsky and Islam (And Shoqan Walikhanov). The Slavonic and East European Review. Vol. 57, No. 1 (1979)
  3. Archivovaná kopie. www.valikhanov.si.edu [online]. [cit. 2015-03-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-08-10. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]