Řízení letového provozu České republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řízení letového provozu České republiky
Jeneč, Řízení letového provozu 02.JPG
Právní forma státní podnik
Datum založení 1914
Sídlo Jeneč
Souřadnice sídla
Oficiální web www.rlp.cz
Identifikátory
IČO 49710371
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Řízení letového provozu České republiky, s. p. (ŘLP ČR, s. p.), je podnik pověřeným státem (viz Chicagská úmluva, ICAO) k poskytování ATS (Air Traffic Services) – letových provozních služeb ve vzdušném prostoru (airspace) nad územím České republiky.

Jejími hlavními nástroji řízení jsou letecká pevná telekomunikační služba (AFTN – Aeronautical Fixed Telecomunication Network), letecká pohyblivá telekomunikační služba a letové provozní služby.

Piloti pohybující se v informační oblasti (FIR) (FIR Praha je tvořena hranicemi ČR) slyší pokyny ŘLP hlavně na radiových frekvencích oblastní služby řízení (ACC), letadla provádějící přiblížení na přistání se spojují s přibližovací službou řízení (APP) a letadla v těsné blízkosti letišť a na letištích se spojují s TWR (tower, řídící věž). Jde o tzv. služby ATS , Letové provozní služby, jejichž výkonní představitelé jsou ATCOs (Air Traffic Controllers) řídící letového provozu.

Nástroje pro sledování polohy jsou primární přehledový radar PSR – pracuje s přímými radarovými odrazy a sekundární přehledový radar SSR – pomocí dotazovače (interrogator) spolupracuje s S módovým odpovídačem (transponderem) umístěným na palubě letadel.

TWR ATC (řídící letového provozu letištní služby řízení) řídí také pohyb letadel na letištní pohybové ploše (Movement Area), která sestává z odbavovací plochy (Apron) a provozní plochy (Manoeuvring Area), která sestává z RWY (Runway(s), VPD) – vzletová a přistávací dráha/hy) a TWY (Taxiways) – pojížděcí dráhy.

Letiště, letištní budovy, letištní plochy a radionavigační příslušenství je v majetkové správě jiné organizace než ŘLP, a sice České správy letišť, s. p. – dnes již rozdělena na jednotlivé letiště (např. Letiště Praha, s.p.)

V únoru 2007 zahájilo provoz IATCC Praha (Národní Integrované středisko řízení letového provozu), v Jenči, kde je (kromě administrativního zázemí podniku) umístěna služba oblastního řízení a přibližovací služba, které předtím sloužily v Technickém bloku (budově TWR Ruzyně). Slovo "integrované" mělo značit sloučení sídla civilní a vojenské služby řízení, k čemuž ale dosud nedošlo.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]