Řízení letového provozu České republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Řízení letového provozu České republiky
Jeneč, Řízení letového provozu 02.JPG
Právní forma státní podnik
IČO 49710371
Založeno 1914
Sídlo Jeneč
Souřadnice sídla
Oficiální web www.rlp.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Řízení letového provozu České republiky, s. p. (ŘLP ČR, s. p.), je podnikem pověřeným státem (viz Chicagská úmluva, ICAO) k poskytování ATS (Air Traffic Services) – letových provozních služeb ve vzdušném prostoru (airspace) nad územím České republiky.

Jejími hlavními nástroji řízení jsou letecká pevná telekomunikační služba (AFTN – Aeronautical Fixed Telecomunication Network), letecká pohyblivá telekomunikační služba a letové provozní služby.

Piloti pohybující se v informační oblasti (FIR) (FIR Praha je tvořena hranicemi ČR) slyší pokyny ŘLP hlavně na radiových frekvencích oblastní služby řízení (ACC), letadla provádějící přiblížení na přistání se spojují s přibližovací službou řízení (APP) a letadla v těsné blízkosti letišť a na letištích se spojují s TWR (tower, řídící věž). Jde o tzv. služby ATS , Letové provozní služby, jejichž výkonní představitelé jsou ATCOs (Air Traffic Controllers) řídící letového provozu.

Nástroje pro sledování polohy jsou primární přehledový radar PSR – pracuje s přímými radarovými odrazy a sekundární přehledový radar SSR – pomocí dotazovače (interrogator) spolupracuje s S módovým odpovídačem (transponderem) umístěným na palubě letadel.

TWR ATC (řídící letového provozu letištní služby řízení) řídí také pohyb letadel na letištní pohybové ploše (Movement Area), která sestává z odbavovací plochy (Apron) a provozní plochy (Manoeuvring Area), která sestává z RWY (Runway(s), VPD) – vzletová a přistávací dráha/hy) a TWY (Taxiways) – pojížděcí dráhy.

Letiště, letištní budovy, letištní plochy a radionavigační příslušenství je v majetkové správě jiné organizace než ŘLP, a sice České správy letišť, s. p. – dnes již rozdělena na jednotlivé letiště (např. Letiště Praha, s.p.)

V únoru 2007 zahájilo provoz IATCC Praha (Národní Integrované středisko řízení letového provozu), v Jenči, kde je (kromě administrativního zázemí podniku) umístěna služba oblastního řízení a přibližovací služba, které předtím sloužily v Technickém bloku (budově TWR Ruzyně). Slovo "integrované" mělo značit sloučení sídla civilní a vojenské služby řízení, k čemuž ale dosud nedošlo.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]