Římskokatolická farnost Větřní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Římskokatolická farnost Větřní
Farní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Větřní.
Farní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Větřní.
Základní údaje
Církevřímskokatolická
Vikariátčeskokrumlovský
Diecézečeskobudějovická
Provinciečeská
Administrátor excurrendoJ.M. can. Václav Pícha, JC.D.
Území farnosti
NěmčeVětřní
Kontakt
Adresa sídlaŘímskokatolická farnost Větřní
Horní 156
381 01 Český Krumlov
Webové stránkyfarnostck.bcb.cz
E-mailfarniuradck@seznam.cz
Datová schránkabeju98p
IČO65025521 (VR)
Údaje v infoboxu aktuální k 01/2015
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římskokatolická farnost Větřní je územním společenstvím římských katolíků v rámci českokrumlovského vikariátu českobudějovické diecéze.

O farnosti[editovat | editovat zdroj]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel sv. Jana Nepomuckého byl ve Větřní postaven v letech 19371938 (vysvěcen 3. července 1938 pomocným biskupem Remigerem z Prahy) a roku 1940 byla při něm zřízena expozitura. Roku 1950 byla expozitura povýšena na samostatnou farnost. V letech 19932009 ve farnosti působil Vojtěch Vágai starší, první romský římskokatolický duchovní – trvalý jáhen – v České republice.

Architektura[1][editovat | editovat zdroj]

Stavbu kostela sv. Jana Nepomuckého s farou inicioval velkoprůmyslník Hans Spiro a projekt vypracoval českokrumlovský architekt Hans Foschum. Kostel byl navržen v tradičních formách, jedná se o trojlodí se zvonicí. Stavba je pojata jako gesamtkunstwerk. Klenbu tvoří železobetonová konstrukce s půlobloukovými pasy. V kostele je originální oltář s figurami Kalvárie signováno Franz Pasche. Autorem malovaných oken byl Franz Tschörner z České Kamenice, varhany vyrobila firma Rieger z Krnova. Fara má zvýšené přízemí a obytné podkroví ve valbové střeše. Je to stavba příznační pro Heitmatstil, tzn. stavbu příznačnou pro domy stavěné v převážně německý obydlených částech republiky. Vyznačuje se vlastním pojetím fasády, kamenných prvků a dřevěných výplní. Fara má originálně navržené tvarosloví dveří či mříží na oknech. U jihozápadního nároží kostela je schodiště a před západním průčelím je vydlážděné prostranství s kamenným plotem s mříží. Architektura římskokatolického kostela s farou je umělecky hodnotným dokladem architektury pro oblast německy mluvícího obyvatelstva našeho pohraničí.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Farnost Větřní je součástí kollatury farnosti Český Krumlov, odkud je vykonávána její duchovní správa.

Seznam kostelů a kaplí ve farnosti, pořad bohoslužeb
Kostel Místo Bohoslužba Poznámka
Kostel sv. Jana Nepomuckého Větřní neděle 8.00 farní kostel

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ERBANOVÁ, Eva. Čeho si ceníme na cenných stavbách: Architektura 20. století v jižních Čechách. 1. vyd. České Budějovice: Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích, 2023. 150 s. ISBN 978-80-88446-06-4. S. 82. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]