České centrum v Tokiu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
České centrum v Tokiu
Přednáška 100 let komixu.jpg
Vznik 2006
Souřadnice
Mateřská organizace Česká centra
Oficiální web tokyo.czechcentres.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

České centrum v Tokiu má za úkol prezentovat kulturu České republiky v Japonsku, rozvíjet dialog s japonskou stranou a představit Českou republiku japonské veřejnosti jako moderní a dynamickou zemi. Festival českých filmů v Jokohamě byl 30. 10. 2006 prvním projektem nově otevřeného centra,[1] které od počátku sídlí v budově Velvyslanectví České republiky v Tokiu.[1] Současnou ředitelkou je Eva Takamine.[2]

Činnost[editovat | editovat zdroj]

České centrum Tokio je součástí Českých center podřízených Ministerstvu zahraničí ČR. Realizuje vlastní kulturní akce (výstavy, koncerty, filmová představení, literární večery, konference apod.) i společné putovní projekty všech Center. Spolupracuje také s významnými kulturními institucemi po celém Japonsku, podporuje vzájemný obchod, cestovní ruch a výměnu kontaktů mezi českými a japonskými partnery v oblasti kultury. V rámci svého programu organizuje České centrum Tokio jazykové kurzy češtiny.

Například výstavu Sto let s překlady Karla Čapka navštívila císařovna Mičiko.[3]


Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie Českého Centra Tokio sahá do roku 2006, kdy byl jeho prvním ředitelem Petr Holý, kterého ve funkci vystřídala v roce 2013 Eva Takamine.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Rozhovor s ředitelem nového Českého centra v Tokiu - Tokio. tokyo.czechcentres.cz [online]. [cit. 2018-02-05]. Dostupné online. 
  2. Šéfka Českého centra v Tokiu: Manželovi jsem utekla a opustila i práci. iDNES.cz [online]. 2018-01-07 [cit. 2018-02-05]. Dostupné online. 
  3. Japonská císařovna Mičiko navštívila výstavu o Čapkovi v Tokiu | ČeskéNoviny.cz. www.ceskenoviny.cz [online]. [cit. 2018-03-27]. Dostupné online. (česky) 
  4. České centrum Tokio oslaví 10 let svého působení - Česká centra. www.czechcentres.cz [online]. [cit. 2018-02-05]. Dostupné online.