Černý potok (přítok Divoké Orlice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Černý potok
Czarny Potok
Černý potok u PR Hraniční louka
Černý potok u PR Hraniční louka
Základní informace
Délka toku 3,5 km
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 1-02-01-001
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Královéhradecký kraj), PolskoPolsko Polsko (Dolnoslezské vojvodství)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Orlice, Divoká Orlice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Černý potok (polsky Czarny Potok) – je horský potok v Orlických horách v královéhradeckém kraji. Téměř celý tok se nalézá v katastru obce Orlické Záhoří a tvoří státní hranici České republiky a Polska.

Potok o délce asi 3,5 km[1] patří do úmoří Severního moře a je pravostranným přítokem řeky Divoká Orlice na jejím horním toku. Pramen se nachází v jihovýchodní části Orlických hor, asi 900 m severovýchodně od vrcholu Malé Deštné, v nadmořské výšce kolem 860 m na severní straně Zadní hory. Potok zprvu plyne vsv. až východním směrem a po zhruba dvou kilometrech se stáčí k jihovýchodu až jihu. Necelého ½ km severozápadně od polské hájovny Orlica se ve výšce asi 714 m n. m. vlévá do Divoké Orlice, jež právě v tomto místě vstupuje z Polska též na české území, aby po následující tři desítky kilometrů představovala hranici mezi oběma zeměmi.

Potok nemá významnějších pojmenovaných přítoků ani se podél něho nerozkládají žádné vesnice či osady. Z české strany jde o odlehlou a špatně dostupnou lokalitu, pokrytou převážně smrkovým lesem, naproti tomu levý (polský) břeh alespoň sleduje silnice DW389, takzvaná „Sudetská silnice“ (polsky Autostrada Sudecka), v popisovaném úseku spojující vsi Zieleniec a Lasówka.

Ve střední části toku (řkm 0,8 – 2,6)[2] je niva na české strany prohlášena přírodní rezervací Hraniční louka, za účelem ochrany vlhkých pcháčových a rašelinných luk.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Povodňový plán Královéhradeckého kraje [online]. [cit. 2012-06-01]. Dostupné online. 
  2. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Správa CHKO Orlické hory. Plán péče o Přírodní rezervaci Hraniční louka 2011–2021 [online]. Rychnov nad Kněžnou: 2010-07-14 [cit. 2012-06-01]. PDF online. 

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Černý potok ve Wikimedia Commons