Černý pátek (nakupování)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zákazníci na černý pátek v obchodu Best Buy

Černý pátek (anglicky Black Friday) je marketingová akce po vzoru USA a Kanady, spojená s výprodejem a velkými slevami obchodníků. Pojmenování tohoto dne má několik teorií. Ta nejpravděpodobnější říká, že přibližně tento den se obchody dostávají z dluhů, tedy červených čísel, a přechází do zisků, tedy černých čísel. Druhá teorie přišla z Philadelphie pro popis velkého dopravního zmatku, který tam tradičně následoval den po dnu díkůvzdání. Tento termín se během 60. a 70. let 20. století rozšířil a dostal do širšího povědomí.[1] V Americe je Black Friday každoroční událostí, kdy většina velkých obchodních řetězců zahajuje období výprodejů za výrazně snížené ceny. Černý pátek je vždy na konci listopadu, den po dnu díkůvzdání a považuje se za začátek předvánoční nákupní horečky. V USA to není oficiální svátek, ale např. Kalifornie dává v tento den volno státním zaměstnancům a jiné státy také zaznamenávají pro tento den velké množství dovolených Obchody dlouhou dobu na černý pátek otevíraly od 6. hodiny ranní, ale zhruba od roku 2000 začaly otevírat dříve, v některých případech již o půlnoci nebo dokonce před ní.

Černý pátek má u veřejnosti velkou odezvu, nakupující jsou ochotni stát hodiny v dlouhých frontách a v okamžik otevření obchod „vzít útokem“, přeplnit jeho kapacitu a uvnitř se horečně prát o omezený počet zlevněného zboží. Občas dochází k roztržkám, násilí a ke zraněním, jak mezi zákazníky, tak personálem obchodu, v několika extrémních případech i smrtelným. Černý pátek je kritizován jako svátek konzumerismu. Obchody často pod náporem zákazníků utrpí nějaké škody na majetku, ale celkově (podle organizace National Retail Federation) si mohou pochvalovat tržby, které (za černý pátek a následný víkend) se od 27,8 mld US$ z roku 2005 vyšplhaly na 59,1 mld US$ z roku 2012 a za stejné období se počet nakupujících zvýšil ze 140 na 247 milionů s průměrnou útratou, jenž vyšplhala z 303,81 dolarů na 423,66.[2]

V Česku zahájila každoroční slevy na Černý pátek společnost Apple v roce 2011[3][zdroj?].

Pojem se postupně rozrostl na všeobecnou reklamní akci zaměřenou na slevy v daném termínu; např. v Česku i mimo tento termín a tzv. Black Friday někteří prodejci zavádějí i na jaře[4] nebo v létě i mimo pátek, čímž postrádá Black Friday význam.

Slevy[editovat | editovat zdroj]

Marketingová oddělení nezřídka stanovují slevy z přemrštěných cen, za které by si výrobky pravděpodobně nikdo nepořídil (příklad: prodejce inzeruje 50% slevu z původní ceny 1 000 Kč, přičemž na trhu je výrobek k mání za běžnou cenu 700 Kč). Slevy jsou tak nafouklé a matoucí a zdaleka ne tak výhodné, jak vypadají. Asociace pro elektronickou komerci zákazníkům radí, aby si ceny zboží na trhu před nákupem porovnali.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Black Friday (shopping) na anglické Wikipedii.

  1. Black Friday. Help for English - Angličtina na internetu zdarma [online]. [cit. 2018-12-11]. Dostupné online. 
  2. Archivovaná kopie. www.nrf.com [online]. [cit. 2013-10-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-11-29. 
  3. Historie Černého pátku v ČR, mall24.cz, cit. 26. 11. 2016
  4. Slevovou akci Černý pátek zavádí prodejci i na jaře, vyprodávají přes 40% skladových zásob. TV Nova [online]. 2017-04-27 [cit. 2018-06-17]. Dostupné online. 
  5. Černý pátek trhá nákupní tašky. Obchody ale slevují i z přepálených cen, iDNES.cz, cit. 26. 11. 2016

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]