Černý kašel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Černý kašel
Chlapec s černým kašlem
Chlapec s černým kašlem
Klasifikace
MKN-10 A37.
MeSH D014917

Černý kašel nebo dávivý kašel (lat. pertussis, počeštěně někdy pertuse) je infekční bakteriální onemocnění, které způsobuje bakterie Bordetella pertussis. Nemoc se přenáší kapénkovou infekcí.

Příznaky[editovat | editovat zdroj]

Nemoc se projevuje jako velmi silný, dráždivý kašel, který může být až dávivý a při nadechování může znít jako kokrhání kohouta. U některých typů onemocnění je typické vykašlávání hlenu. Tělesná teplota bývá značně vysoká, někdy až kolem 40 °C.

Léčba[editovat | editovat zdroj]

Onemocnění se zjišťuje podle příznaků kašle, teploty nebo podle kultivace vykašlaného hlenu, ve kterém je obsažena bakterie Bordetella pertussis. Při léčení tohoto onemocnění se používají širokospektrální antibiotika. V České republice je očkování proti černému kašli povinné a významně přispělo k omezení jeho výskytu.

Očkování[editovat | editovat zdroj]

V České republice probíhá celoplošné očkování dětí. Očkovací látky obsahují pouze složky b. černého kašle nutné pro imunizaci. Obecně jsou dobře snášeny[1]. Používá se:

Výskyt v České republice[editovat | editovat zdroj]

V Česku přibývá nemocných černým kašlem. Za 10 měsíců roku 2013 bylo zaznamenáno asi 880 případů, přičemž podobně vysoký výskyt byl naposledy v 60. letech 20. století.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. černý kašel
  2. V Česku výrazně přibývá případů černého kašle, nejohroženější jsou malé děti

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Star of life2.svg
Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.