Černínský palác (Vídeň)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Černínský palác ve Vídni
Palais Czernin(-Althan)
Palác Czernin-Althan kolem roku 1720
Palác Czernin-Althan kolem roku 1720
Účel stavby

městský palác

Základní informace
Sloh Baroko
Architekt Johann Lucas von Hildebrandt
Výstavba 1697
Zánik Po druhé světové válce
Materiály Kámen, zdivo
Stavebník Černínové z Chudenic
Další majitelé Černínové z Chudenic
Současný majitel -
Poloha
Adresa Vídeň, RakouskoRakousko Rakousko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Černínský palác, něm. Palais Czernin nebo též Palais Czernin-Althan ve Vídni, je dnes již neexistující palác ve 4. vídeňském okrese Wieden.

Dějiny paláce[editovat | editovat zdroj]

Palác se nacházel v bezprostřední blízkosti dnešní Tereziánská akademie (Theresianum). Stavebníkem byl český místokancléř hrabě Tomáš Zachariáš Černín. Stavba letního paláce započala roku 1697, architekt není znám, nicméně ze starých vyobrazení lze usuzovat, že jím mohl být Johann Lucas von Hildebrandt. Stavba byla původně koncipována jako zahradní palác s osmibokou středovou částí s rozlehlou terasou, která byla přístupná ze dvou venkovních schodišť. Obě postranní křídla byla nižší a měla pouze prostou lomenicovou střechu. Palác byl zařízen velkoryse, a to jak uvnitř, tak ve venkovní zahradě. Říšský hrabě však zemřel tři roky později, v roce 1700.

Palác pak nakrátko změnil majitele, aby následně přešel do majetku hraběte Michaela Johanna z Althannu. ten jej následně rozšířil. Po jeho smrti roku 1722 zdědila majetek jeho vdova Maria Anna z Althanu, rozená Pignatelli. Za jejích časů se zde konaly četné slavnosti s hosty z řad vysoké šlechty a dokonce i s členy císařského arcidomu. Ty odezněly po smrti císaře Karla VI..

Na konci 18. století si v paláci zřídil dílnu výrobce nábytku Josef Danhauser a značné části zahrady byly rozprodány jako stavební pozemky. I tuto svoji funkci palác ztratil v roce 1838, poté, co Danhauserův dědic musel firmu zavřít. Poté byl přeměněn na Wiedenský špitál. Po nezbytných přestavbách dostal palác víceméně svoji původní podobu.

Po druhé světové válce byl palác stržen a na jeho místě vznikly bytové domy s názvem Bertha-von-Suttner-Hof.

Podobná hesla[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]