Černá díra v Kalkatě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Černá díra v Kalkatě bylo vězení v pevnosti Fort William v Kalkatě o rozměrech 4,3 × 5,5 ⁠metrů, ve kterém vojáci bengálského navába (panovníka) Siraje ud-Daulaha drželi celou noc 20. června 1756 britské válečné zajatce.[1][2] John Zephaniah Holwell, jeden z britských vězňů a zaměstnanec britské Východoindické společnosti uvedl, že po pádu pevnosti Fort William přeživší britští a indičtí vojáci včetně civilistů byli přes noc uvězněni v tak stísněných podmínkách, že mnoho lidí zemřelo na udušení a vyčerpání z tepla. Uvedl, že zde zemřelo 123 ze 146 válečných zajatců.[3]

Vězení v Kalkatě, pověstné jako „Černá díra v Kalkatě“, 20. červen 1756, Bengálsko

Boj o pevnost Fort William[editovat | editovat zdroj]

Pevnost byla založena jako ochrana obchodu britské Východoindické společnosti ve městě Kalkata, hlavním městě Bengálska. V roce 1756 se schylovalo k válce mezi Francouzskou Východoindickou společností a britskou Východoindickou společností. Britové se proto rozhodli pevnost posílit. Naváb Siraj-ud-Daulah nařídil zastavit stavbu opevnění jak Francouzům, tak Britům. Francouzi vyhověli, zatímco Britové ne.

V důsledku této britské přezíravosti k jeho autoritě Siraj ud-Daulah zorganizoval svou armádu a pevnost oblehl. Ve snaze přežít útok britský velitel nařídil svým vojákům uprchnout. V pevnosti zanechal 146 mužů pod civilním velením vojenského lékaře Johna Zephaniaha Holwella, vysokého úředníka Britské východoindické společnosti, který byl povoláním vojenský lékař.[4] Obrana pevnosti se zhroutila a přeživší byli zajati. Angličtí důstojníci a obchodníci se sídlem v Kalkatě byli shromážděni jednotkami loajálními navábovi Siraj ud-Daulahovi a byli uvězněni v žaláři známém jako „Black Hole of Calcutta (Černá díra v Kalkatě)“.

Historici nabízejí různé počty zajatých a mrtvých: Stanley Wolpert uvedl, že 64 lidí bylo uvězněno a 21 přežilo. D. L. Prior uvedl, že 43 mužů posádky pevnosti Fort William bylo buď nezvěstných, nebo mrtvých z jiných důvodů, než udušení či šok.

Památník Black Hole Calcutta u kostela Sv. Jana v Kalkatě

Následky[editovat | editovat zdroj]

Zajatci přeživší noc v „Černé díře“ byli osvobozeni na rozkaz navábů, kteří se ráno dozvěděli o jejich utrpení.[5] Když se v srpnu 1756 donesla zpráva o obsazení Kalkaty k Britům v Madrasu, byl podplukovník Robert Clive pověřen odvetou proti bengálskému navábovi. Se svými jednotkami a místními indickými spojenci se Clive v lednu 1757 zmocnil Kalkaty a pokračoval v boji až do konečné porážky a svržení bengálského navába Siraje ud-Daulaha v bitvě u Palásí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Black Hole of Calcutta na anglické Wikipedii.

  1. GUPTA, Brejen K. Sirajuddaullah and the East India Company, 1756-1757. Leiden: E. J. Brill, 1962. Dostupné online. S. 76. 
  2. CUMMINS, Joseph. The World's Bloodiest History: Massacre, Genocide, and the Scars They Left on Civilization. New York: Crestline, 2013. Dostupné online. ISBN 9781616734633. S. 56–73. 
  3. LITTLE, J. H. The Black Hole — The Question of Holwell's Veracity. Bengal: Past and Present. 1916, roč. 12, s. 136–171. (anglicky) 
  4. WOLPERT, Stanley. A New History of India. New York, NY: Oxford UP, 2009. Dostupné online. ISBN 978-0-19-533756-3. S. 185. 
  5. HOLWELL, John Zephaniah. Bengal in 1756-1757: A Selection of Public and Private Papers Dealing with the Affairs of the British in Bengal during the Reign of Siraj-Uddaula, Vol. 3. Redakce Hill S. C.. London: John Murray, 1905. Kapitola A Genuine Narrative, s. 144. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]