Černá Desná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o vodním toku. O přírodní památce na této říčce pojednává článek Černá Desná (přírodní památka).
Černá Desná
Tok Černé Desné
Tok Černé Desné
Základní informace
Délka toku 13,6 km
Plocha povodí 26,6 km²
Světadíl Evropa
Hydrologické pořadí 1-05-01-0651
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Liberecký krajDesná)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Jizery, Kamenice, Desná
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Černá Desná je vodní tok tekoucí na severu České republikyJizerských horách. Pramení v údolí mezi Černým vrchem (1025 m n. m.) a Jizerou (1025 m n. m.). Odtud teče jižním směrem podél silnice II/290 až k přehradní vodní nádrži Souš, která je na jejím toku zbudována. Na její jižní straně z přehrady vytéká, západním směrem obtéká osadu Souš a západně od Černé říčky pokračuje až ke městu Desná. V těchto místech se na toku nachází přírodní památka Černá Desná zahrnující Hrncový, Bukový a Plotnový vodopád, k jejímuž vyhlášení došlo na konci července roku 2013.[1] Přímo v Desné, jihovýchodně od zdejšího kostela Nanebevstoupení Páně, se slévá s Bílou Desnou. Dále tok pokračuje jako Desná, která se po 2,4 km vlévá do Kamenice.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČTK. Novou přírodní památkou Jizerských hor jsou vodopády na říčce Černá Desná. Novinky.cz [online]. 2013-07-24 [cit. 2013-08-20]. Dostupné online. 
  2. ŠÁMALOVÁ, Zlata. Historie přehradního stavitelství v povodí horní Jizery. Hradec Králové: Povodí Labe, 2016. Dostupné online. S. 2. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]