Čas opovržení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čas opovržení
AutorAndrzej Sapkowski
Původní názevCzas pogardy
PřekladatelStanislav Komárek
ZeměPolsko
Jazykpolština
EdiceZaklínač
Žánrfantasy
VydavatelSuperNOWA
Datum vydání1995
Český vydavatelLeonardo
Česky vydáno1996
Počet stran342
ISBN80-85951-08-8
Předchozí a následující dílo
Krev elfů Křest ohněm
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čas opovržení (v polském originále Czas pogardy) je druhá část fantasy ságy o Zaklínači od polského spisovatele Andrzeje Sapkowského. Knížka byla v polském originále vydána roku 1995, následující rok vyšel také český překlad u nakladatelství Leonardo.[1]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Ciri a Yennefer přijíždí do města Gors Velen, které leží blízko ostrova Thanned. Na něm leží čarodějnická škola, do které plánuje Yennefer svojí svěřenku přihlásit a kde se zároveň má konat čarodějnický sněm. Ciri se ovšem dozvídá, že se zde nachází také Geralt a utíká ho najít. Během jejího útěku se objeví Divoký Hon,[pozn. 1] který jí začne pronásledovat. Ciri se podaří uniknout a najde Geralta, jenž se následně po dlouhé době setká také s Yennefer. Oba dva se zúčastní slavnostního plesu na Thannedu, druhý den ráno ovšem propukne povstání, během kterého na jedné straně stojí čarodějové podporující Nilfgaard, na té druhé čarodějové, kteří zůstali věrní králům. Geralt se snaží najít Yennefer, jejíž vinou se do centra dění dostane Ciri. Společně se snaží utéct nilfgaardským vojákům, když je Geralt nucen utkat se s mágem Vilgefortzem. Ten ho poráží a Ciri se teleportuje pomocí portálu ve věži Tor Lara.

Tento portál je ovšem nestabilní a Ciri se dostane někam na vyprahlou poušť. Na ní se pokusí čerpat magickou moc z ohně, je jí ale téměř a Ciri se pouze s velkým zapřením ovládne; zároveň tím také přijde o své magické schopnosti. Následně je chycena skupinou banditů, kteří hlídají území ovládané Nilfgaardem, jenž na Ciri vypsal velkou odměnu. V jedné vesnici se setkají s další bandou, která zajala Kayleigha, člena skupiny Potkanů, kteří přepadají bohaté na nilfgaardských cestách. Ciri mu pomůže se osvobodit a následně jsou oba zachráněni zbylými Potkany. Ciry s nimi utíká a poté se k nim přidává pod jménem Falka. Geralt se mezitím v Brokilonu zotavuje ze zranění,[pozn. 2] když se dozvídá, že byla Ciri zajata Nilfgaardem a že se nachází na císařském dvoře.[pozn. 3] Tyto informace potvrzuje také jeho přítel Marigold, který Geralta v Brokilonu navštěvuje a společně vyráží Ciri hledat.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Průvod přízraků a přeludů.
  2. Prastarý les obývaný dryádami.
  3. Jedná se ovšem o falešnou Ciri, která byla Nilfgaardu podstrčena. Císař Emhyr var Emreis si toho je vědom, proto po dědičce cintránského trůnu stále pátrá.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NKC/Knihy - Úplné zobrazení záznamu Čas opovržení [online]. Databáze Národní knihovny ČR [cit. 2017-10-07]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]