Čanáb

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čanáb
चनाब
چناب
Základní informace
Délka toku1100 km
Plocha povodí138000 km²
Průměrný průtok890 m³/s
SvětadílAsie
Zdrojnice
Ústí
Protéká
IndieIndie Indie (Himáčalpradéš, Džammú a Kašmír)
PákistánPákistán Pákistán (Paňdžáb)
Úmoří, povodí
Indický oceán, Arabské moře, Indus, Pandžnad
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čanáb, Čenáb nebo Čináb (hindsky चनाब, Čanāb, paňdžábsky ਚਨਾਬ, چناب, Čanāb, urdsky چناب, Čanāb, anglicky Chenab River) je řekaIndii (státy Himáčalpradéš, Džammú a Kašmír) a v Pákistánu (Paňdžáb). Je 1100 km dlouhá. Povodí má rozlohu 138 000 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Vzniká soutokem řek Čandra a Bhág, které vytékají z ledovců každá z jiné strany průsmyku Baralacha La (4883 m) v Paňdžábském Himálaji. Nakonec se u Tandipulu obě řeky spojí a vytvoří Čanáb, který je zpočátku (na území Himáčalpradéše) znám také pod názvem Čandrabhág. Teče hlubokou dolinou asi 200 km k severozápadu, přičemž odděluje pohoří Pír Pandžál na jihu od Velkého Himálaje na severu. Již na území Džammú a Kašmíru se v ostrém úhlu stáčí k jihu, protéká Kištvárem, pak znova upravuje směr na západní až jihozápadní a postupně si proráží cestu Pír Pandžálem do nížin Paňdžábu. V Pákistánu přibírá důležité přítoky Dželam a Ravi. Ústí do Satladže, od soutoku dále se řeka nazývá Pandžnad a směřuje k ústí do Indu.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody je především tající sníh a ledovce, ale také monzunové deště, zvláště v létě. Vysoký vodní stav je od června do října a nízký v zimě. Průměrný průtok při odtoku z hor činí 890 m³/s, níže se pak zmenšuje, v důsledku odebírání vody do zavlažovacích kanálů.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Zavlažuje se přibližně 2 000 km². Dolina řeky je hustě osídlena. Leží zde města Vazirabád, Činiot, Multán. K důležitým sídlům podél řeky v Džammú patří Kištvár, Dóda a Rjásí. Indie je Pákistánem kritizována za to, že na Čanábu buduje četné přehrady a při jejich napouštění zadržuje vodu, kterou potřebují pákistánští zemědělci na zavlažování.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. India violate Treaty in Baglihar Dam Case: Pakistan [online]. 2008-11-07 [cit. 2010-06-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-04-09. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]