Čanáb

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
चनाब
چناب
Chenab River
Chenab River in Akhanoor, India.jpg
Základní informace
Délka toku 1100 km
Plocha povodí 138000 km²
Průměrný průtok 890 m³/s
Světadíl Asie
Zdrojnice
Čandra a Bhág
32°33′2″ s. š., 76°58′36″ v. d.
2860 m n. m.
Ústí
soutokem se Satledžem vytváří Pandžnad
29°20′57″ s. š., 71°1′41″ v. d.
99 m n. m.
Protéká
IndieIndie Indie (Himáčalpradéš, Džammú a Kašmír), PákistánPákistán Pákistán (Paňdžáb)
Úmoří, povodí
Indický oceán, Arabské moře, Indus, Pandžnad

Čanáb, Čenáb nebo Čináb (hindsky चनाब, Čanāb, paňdžábsky ਚਨਾਬ, چناب, Čanāb, urdsky چناب, Čanāb, anglicky Chenab River) je řekaIndii (státy Himáčalpradéš, Džammú a Kašmír) a v Pákistánu (Paňdžáb). Je 1100 km dlouhá. Povodí má rozlohu 138 000 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Vzniká soutokem řek Čandra a Bhág, které vytékají z ledovců každá z jiné strany průsmyku Baralacha La (4883 m) v Paňdžábském Himálaji. Nakonec se u Tandipulu obě řeky spojí a vytvoří Čanáb, který je zpočátku (na území Himáčalpradéše) znám také pod názvem Čandrabhág. Teče hlubokou dolinou asi 200 km k severozápadu, přičemž odděluje pohoří Pír Pandžál na jihu od Velkého Himálaje na severu. Již na území Džammú a Kašmíru se v ostrém úhlu stáčí k jihu, protéká Kištvárem, pak znova upravuje směr na západní až jihozápadní a postupně si proráží cestu Pír Pandžálem do nížin Paňdžábu. V Pákistánu přibírá důležité přítoky Dželam a Ravi. Ústí do Satledže, od soutoku dále se řeka nazývá Pandžnad a směřuje k ústí do Indu.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody je především tající sníh a ledovce, ale také monzunové deště, zvláště v létě. Vysoký vodní stav je od června do října a nízký v zimě. Průměrný průtok při odtoku z hor činí 890 m³/s, níže se pak zmenšuje, v důsledku odebírání vody do zavlažovacích kanálů.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Zavlažuje se přibližně 2 000 km². Dolina řeky je hustě osídlena. Leží zde města Vazirabád, Činiot, Multán. K důležitým sídlům podél řeky v Džammú patří Kištvár, Dóda a Rjásí. Indie je Pákistánem kritizována za to, že na Čanábu buduje četné přehrady a při jejich napouštění zadržuje vodu, kterou potřebují pákistánští zemědělci na zavlažování.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. India violate Treaty in Baglihar Dam Case: Pakistan [online]. 2008-11-07 [cit. 2010-06-24]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]