Útěk z New Yorku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Útěk z New Yorku
Původní název Escape from New York
Země USA USA
Jazyk angličtina
Délka 99 minut
Žánry akční, sci-fi
Scénář John Carpenter
Nick Castle
Režie John Carpenter
Obsazení a filmový štáb
Produkce Larry J. Franco
Debra Hill
Hudba John Carpenter
Alan Howarth
Kamera Dean Cundey
Jim Lucas
Střih Todd Ramsay
Výroba a distribuce
Premiéra 10. července 1981 [1]
Produkční společnosti Goldcrest Films
International Film Investors
Distribuce AVCO Embassy Pictures
Rozpočet 6 000 000 $ [1]
Tržby 25 000 000 $ [1]
Útěk z New Yorku
Útěk z L.A.
Útěk z L.A.
Útěk z New Yorku na ČSFD Kinoboxu FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Útěk z New Yorku (anglicky Escape from New York) je americký akční sci-fi film z roku 1981, který natočil režisér John Carpenter (podílel se i na hudbě a scénáři).[2] Je zasazen do blízké budoucnosti, v níž Spojené státy americké přebudovaly ostrov Manhattan v New Yorku v ostře sledované vězení. Bývalý voják Snake Plissken (Kurt Russell) se vydává na Manhattan zachránit prezidenta USA, jehož letadlo Air Force One bylo uneseno a zde havarovalo.

Rozpočet filmu byl přibližně 6 000 000 $.[1] Film se stal komerčním hitem a kultem, vydělal více než 25 000 000 $.[1] V roce 1996 byl natočen sequel s názvem Útěk z L.A. (anglicky Escape from L.A.).

Herecké obsazení[editovat | editovat zdroj]

Kurt Russell Snake Plissken
Lee Van Cleef Bob Hauk
Ernest Borgnine taxikář „Cabbie“
Donald Pleasence prezident USA
Isaac Hayes „Vévoda“ New Yorku
Harry Dean Stanton Harold „Brain“ Hellman
Adrienne Barbeau Maggie
Tom Atkins Rehme
Charles Cyphers ministr zahraničních věcí USA
Frank Doubleday Romero
John Strobel Cronenberg
Ox Baker zápasník v ringu

Děj[editovat | editovat zdroj]

V roce 1988 v USA prudce vzrostla kriminalita (o 400%), ostrov Manhattan byl celý přeměněn v obrovské pečlivě střežené vězení, ze kterého není úniku. Okolní vody, tunely a mosty jsou zaminovány. Policie hlídá zdi a pravidelně monitoruje pohyb vězňů. Pomocí vrtulníků shazuje vězňům potraviny, jinak je nechává svému osudu. Za zdmi vězení se zformovala dystopická společnost. Pohybují se zde různé gangy a pochybná individua.

O 9 let později v roce 1997 cestuje prezident Spojených států na třístranný summit mezi USA, Sovětským svazem a Čínou. V kufříku má důležitou audiokazetu. Jeho letadlo Air Force One je uneseno teroristkou převlečenou za letušku. Letadlo havaruje na Manhattanu, prezident přežije jen díky tomu, že se uchýlil do své speciální bezpečnostní kapsle. Vězňové na Manhattanu jej okamžitě zajmou a vyhrožují policejním silám (které zde přistály, aby jej osvobodily), že jej zabijí, pokud neodletí.

Policejní velitel Bob Hauk dá návrh bývalému vojákovi Snake Plisskenovi, který si odpykává trest za kriminální přečiny. Musí do 24 hodin přivést prezidenta zpět a bude mu odpuštěn zbytek trestu, v opačném případě zemře. Snake přistane s lehkým kluzákem na střeše World Trade Center. V kině narazí na taxikáře s přezdívkou „Cabbie“, který jej zavede k Haroldovi Hellmanovi řečenému „Brain“. Od něj se dozví, že prezidenta drží jako rukojmí vůdce gangu zvaný „Vévoda“, který ho chce využít jako živý štít a prolomit blokádu na jednom z mostů, aby se mohla většina vězňů dostat na svobodu. Snake donutí Braina a jeho přítelkyní Maggie, aby ho zavedli k Vévodovi. Prezident je držen v železničním vagóně na Grand Central Station. Plisskin se jej pokusí zachránit, ale je dopaden. S pomocí Hellmana a Maggie se mu podaří utéci, dvojice předtím osvobodila i prezidenta. Protože vězni shodili Plisskinův kluzák ze střechy WTC, musí prchající použít jinou cestu. Pomůže jim taxikář Cabbie. Brain zná plán, jak se vyhnout nastraženým minám na mostě. Nepodaří se to dokonale, jejich automobil najede na nastraženou minu a roztrhne se. Cabbie je mrtev, Brain šlápne na další minu a zemře a Maggie ho odmítne opustit. Vévoda je mezitím pronásleduje ve svém automobilu až ke zdi, kde ho prezident USA zastřelí. On i Plissken jsou zachráněni.

Když se prezident připravuje na televizní proslov, přijde za ním Plissken. Prezident mu děkuje za záchranu, ale Snake se ho zeptá, jak se cítí, když zahynuli lidé pro jeho záchranu. Pak odchází pryč. Policejní velitel Bob Hauk nabídne Plisskenovi práci, ale ten to odmítne. Prezident zahájí proslov a chce pustit důležitou audiokazetu, ale k jeho ostudě zazní pouze Cabbieho oblíbená píseň „Bandstand Boogie“. Došlo k záměně. Skutečnou kazetu má Plissken na odchodu z vězení, který roztrhá pásek a odhodí ji.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Escape from New York na anglické Wikipedii.

  1. a b c d e Escape from New York. www.the-numbers.com. The Numbers, May 4, 2007. Dostupné online [cit. 2012-12-09]. (anglicky)  (anglicky)
  2. (anglicky) Escape from New York v Internet Movie Database

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]