Ádi Šankara

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ádi Šankara
Narození509 př. n. l.
Kalada, Kerala, Indie
Úmrtí477 př. n. l.
Kedarnath, Uttarakhand, Indie
Povolánífilozof
Nábož. vyznáníhinduismus
Advaita-védánta
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ádi Šankara (v dévanágarí आदि शङ्कर), známý také pod jménem Šankara Bhagavatpádáčárja (učitel u nohou íšvary) a Ádi Šankaráčárja (první Šankaráčárja kláštera Džjótir Math[1]) byl indický filozof a nejvýznamnější představitel školy védánty.[2]

Život a názory[editovat | editovat zdroj]

Šankara byl první indický filosof, který formuloval indickou filosofickou školu advaita-védántu. Jeho učení bylo založené na čistém monismu a ztotožnění individuálního bytí (átma) s universálním bytím (brahman).[3][4] Základní ideou Šankarova čistého monismu je uznání absolutní reality jediného světového duchabráhmana. Viditelný svět považoval za projev bráhmana, který vytváří tento svět pomocí magické síly máje.[2]

Ádi Šankara cestoval po Indii za účelem propagace filosofie jedné reality v diskusích s nejznámějšími indickými filosofy a světci. Založil ve čtyřech hlavních oblastech Indie kláštery (matha) a jejich představenými se stali jeho žáci Padma-páda, Hasta-málaka, Tótakáčárja a Vartika-kára, aby tuto nauku udržovali. Šankara sám napsal komentáře na všechny prasthánatrají (Bhagavadgítu, Brahmasútru a hlavní Upanišady) v Gaudapádíja-karikách. Známá jsou také filosofická pojednání o védántské filosofii jedné reality v Upadéša-sahasrí. Šankara citoval často z upanišad, když argumentoval proti učení sánkhji a jiným indickým filosofickým školám. Napsal i mnoho stóter (básní) oslavujících Kršnu, Višnua, Šivu, Déví, Gangu a další. Jeho údajně poslední dílo se nazývá Prabódha sudhákara (Měsíc Probuzení), v němž oslavuje čistou bhakti ke Kršnovi.[5]

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Tradiční spisy o Šankarově životě známé jako Šankara vidžajam (Šankarovo vítězství) obsahují historické a bibliografické materiály o Šankarově životě. Nejznámější jsou: Mádhvíja Šankara vidžaja od Mádhvy ze 14. století, Čidvilásíja Šankara vidžaja od Čidvilásy z 15. až 17. století a Kéralíja Šankara vidžaja z oblasti Kérala ze 17. století (Šankara-Dig-Vidžaja). Podle těchto spisů se Šankara narodil v roce 788 v Kaladě otci jménem Šivaguru a matce Árjambě z bráhmanské komunity Nambudiri (Namboothiri). Ve skutečnosti se však v případě tohoto Šankary jedná o Abhinava Šankaru, zatímco Ádi Šankara, který opustil tento svět ve věku 32 let, žil podle datace čtyř védských klášterů jím založených (Góvardhana Pitham, Dváraka Pitham, Jotir Pitham a Kanči Pitham) v letech 509-477 př. n. l. a v dějinách Šankarů ho do Abhinavy Šankary následovali ještě Kripa Šankara, Udžvala Šankara a Muka Šankara. Pátý Šankara Abhinava byl prvním Šankaračarjou čili vedoucím představitelem Šringeri Pithamu, omylně počítaného mezi čtvero klášterů Ádi Šankary (Čaturamnaja Pithami) namísto Kanči Pithamu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ádi znamená první, Šankara je osobní jméno a ve spojení se slovem áčárja jde o titul představeného kláštera (matha) v Šankarově tradici; áčárja znamená učitel, který učí vlastním příkladem (áčára, chování).
  2. a b Makovelskij, Mamedov, s. 92.
  3. Sanskrtské slovo brahman nesmíme zaměňovat se sanskrtským slovem Brahmá, které v konceptu božské trojice Brahmá, Višnu a Šiva označuje stvořitele vesmíru.
  4. B. Knotková-Čapková a kol.: Základy asijských náboženství I. Univerzita Karlova v Praze 2004, str. 116: "Brahman, stř. rod, nesklonný, malé písmeno, je abstraktní prvek božství - zcela nepopsatelný základ všeho. Postupem času došlo ke konkretizaci tohoto zcela abstraktního principu a tak vznikl zcela konkrétní bůh Brahmá".
  5. kāmyopāsana yārthayanty anudinaṃ kincit phalaṃ svepsitam, kincit svargam athāpavargam aparair yogādi yajnādibhiḥ, asmākaṃ yadunandanāṃghri yugala dhyānāvadhānārthinām, kiṃ lokena damena kiṃ nṛpatinā svargāpavargaiśca kiṃ? "Ti, kdo marní svůj čas, aby dosáhli nebeských rozkoší nebo osvobození, jsou hlupáci! Nic z toho nechci! Přeji si pouze zůstat pohroužen ve sladkých vzpomínkách na lotosové nohy Pána Kršny. K čemu je dobré nebe nebo mukti préma bhaktům Pána?" Prabódha sudhákara, Anugrahíka prakáranam 250)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

v češtině
v cizích jazycích
  • KEAY, John. India: A History. New York: Grove Press, 2000. ISBN 0-8021-3797-0. (anglicky) 
  • TAPASJANANDA, Svámi. Sankara-Dig-Vijaya: The Traditional Life of Sri Sankaracharya by Madhava-Vidyaranya. India: Sri Ramakrishna Math, 2002. ISBN 81-7120-434-1. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]