Firma
Firma je polysémantický pojem, který se používá ve dvou různých významech. V právním pojetí (obchodní firma) se jedná o název, pod kterým je podnikatel zapsán v obchodním rejstříku. V ekonomickém pojetí se však používá jako synonymum k pojmům podnik a společnost.[1]
Právní pojetí
[editovat | editovat zdroj]Obchodní firma je jméno, pod kterým je podnikatel zapsán do obchodního rejstříku (§ 423 zákona č. 89/2012 Sb.). Obchodní firmou právnické osoby je název, pod kterým je zapsána v obchodním rejstříku. Člověk se zapíše do obchodního rejstříku pod obchodní firmou tvořenou zpravidla jeho jménem, avšak může se zapsat pod jinou obchodní firmou než pod svým jménem. V takovém případě musí být zřejmé, že nejde o obchodní firmu právnické osoby (§ 425 zákona č. 89/2012 Sb.).
Firma je ochranným označením, které je předmětem práva duševního vlastnictví a jako zvláštní druh „nehmotného statku“ vyznačuje osobitost podnikatele. Podnikatel je povinen činit právní jednání vždy pod svou firmou, na podnikatele nezapsaného v obchodním rejstříku se ale firemní právo nevztahuje.
Firma v ekonomii
[editovat | editovat zdroj]V ekonomii firma označuje tržní subjekt, který se specializuje na přeměnu zdrojů na statky. Pro svoje fungování firma nakupuje služby výrobních faktorů, organizuje jejich přeměnu na výstup (statky) a tento výstup prodává. Pojem firma je v ekonomii synonymní k pojmům podnik a společnost a v českém jazyce se začal používat v průběhu 90. let 20. století pod vlivem zahraničních publikací.[1]
V mikroekonomické teorii je chování firmy popisováno teorií firmy.
Cíle firmy
[editovat | editovat zdroj]V klasické teorii se jako základní cíl předpokládá maximalizace zisku. Přičemž je třeba rozlišovat mezi ziskem účetním (tzn. zisk = příjmy − explicitní náklady) a ziskem ekonomickým (zisk = příjmy − (explicitní náklady + náklady obětované příležitosti)). Alternativním cílem firmy může být nikoliv maximalizace okamžitého zisku, ale maximalizace současné hodnoty budoucích zisků. Mezi další cíle firmy lze řadit:
- dlouhodobě přežít na trhu,
- dosažení určitého podílu na trhu (s tím ale také souvisí dosažení určitého zisku),
- maximalizace obratu,
- růst a expanze,
- dosažení určité tržní hodnoty a následného prodeje firmy
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ a b SKALICKÁ DUŠÁTKOVÁ, Martina. Firma, podnik nebo obchodní závod? Některé termíny ekonomických disciplín v konfrontaci s jejich legální definicí. In: Sborník konference: Interdisciplinární mezinárodní vědecká konference doktorandů a odborných asistentů QUAERE 2015. Hradec Králové: MAGNANIMITAS, 2015. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-06-28. ISBN 978-80-87952-10-8. S. 534–542.
Související články
[editovat | editovat zdroj]Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu společnost na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo firma ve Wikislovníku